Linköpingstjejen som blev prinsessa i Malaysia – här är Sofie Louise Johanssons nya liv.
Svenska Sofie Louise Johansson har ett minst sagt iögonfallande livsöde. Född i lilla Mantorp och uppvuxen i Linköping var det nog ingen som hade kunnat gissa hur det skulle sluta.
Det var under sin tid som au pair i London som livet tog en ny riktning. Väl i London stötte hon in i den dåvarande malaysiske kronprinsen Tengku Muhammad Faiz Petr. De två fattade tycke för varandra och Sofie Louise Johansson försvann iväg med kronprinsen för att i stället bli kunglighet i Malaysia. Paret gifte sig i ett palats i april 2019 och fyra år senare satte de en son till världen som fick det svenska namnet Johan.
Det här är svenska Malaysia-prinsessan Sofie Louise!
Sonen Johan är en del av sitt liv som prinsessan delar med sig allra mest av och bilder på den unge prinsen har blivit en favorit bland hennes följare. Lekandes och i gulliga kläder får han många glada reaktioner från de 133 tusen som följer kontot. Bland annat syns han i polisdräkt på en bild där en följare har kommenterat
– Glad bröllopsdag till Che Puan Sofie och Tuanku - skål för många lyckliga år tillsammans, skriver en följare som kallar den svenska prinsessan för Che Puan, en titel som används för att benämna kvinnliga ingifta medlemmar av den malaysiska kungafamiljen.
Foto: Instagram
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.