Sötchock när kungaparet firar jul med valpen Bonnie

Hundvalpen Bonnie firar sin första jul på Drottningholm.

Förra året rörde sig kungaparet bortom slottets murar och kronprinsessan med familj likaså. I år kommer kungen och drottningens julhälsning inifrån slottets väggar. Och de har en ny följeslagare!

Sofia om livet som fyrabarnsmamma

Brand logo
Sofia om livet som fyrabarnsmamma

Kungaparets nya familjemedlem

Det är ingen nyhet att våra kungligheter är djurälskare. Kronprinsessan Victoria har ju som bekant hunden Rio, av rasen Cavapoo och prins Carl Philip och prinsessan Sofia äger en liten borderterrier som heter Siri.

Den bayerska viltspårhunden Brandie var en del av kungafamiljen i många år och är ett välkänt namn för många.

I somras blev kungaparets fyrbenta vän också blivit storasyskon till valpen Bonnie av samma ras. Men Brandie hade hunnit bli gammal och är numera inte i livet, något som Expressen var först att avslöja och som hovet också bekräftat för Svensk Damtidning.

När kungaparet skickar sin julhälsning från Drottningholm är det därför bara i sällskap av en hund.

Bonnies första jul

Valpen Bonnie firar sin första jul på slottet och gör det med den äran. Med ett rött band runt halsen promenerar hon omkring inne på slottet.

Hon passar också på att ta sig ett litet bett av en julbock i halm som står olägligt till. Bonnie är snabbt där och visar var skåpet ska stå.

Det är kungen som binder det röda bandet runt Bonnies hals för att ge henne lite mer julkänsla och Silvia som är helt klädd i rött gör sig bra bredvid den lilla hunden som återigen får syn på något misstänkt.

Denna gång visar det sig vara hennes egen svans och hon börjar omedelbart jaga den i cirklar.

Det är tur att kungaparet har en riktig vakthund på slottet som kan skydda dem mot faror!

Foto: Instagram, TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.