Speciella bilden på Victoria och Estelle omskriven – detaljen sticker ut
Kronprinsessan Victoria har fått mycket tid med sin dotter, prinsessan Estelle, de senaste dagarna.
Men nu har en ny bild på mor och dotter spridits till utlandet – och det är speciellt en detalj som sticker ut!
Speciella bilden
Vi är mitt i sommaren, blommorna blommar och för många är det en period full av vila och återhämtning.
Att det är semestertider syns också hos vår älskade kungafamilj – som nu har tagit sig till Öland och sommarparadiset på Sollidens slott.
På vindarnas ö passar familjen på att vara lediga och umgås med varandra, men mitt i allt har ju också kronprinsessan Victoria fyllt år.
Ja, de senaste dagarna har kronprinsessan firats med pompa och står av hela svenska folket – i vanlig ordning har Victoriastipendiet också delats ut.
I år var det beachvolleybollspelarna Jonatan Hellvig och David åhman som fick den fina utmärkelsen och inför Victoriadagen publicerade kungahuset en bild på kronprinsessfamiljen med Hellvig och Åhman.
På bilden finns självklart prinsessan Estelle med, och nu har bilden fått uppmärksamhet även utanför Sveriges gränser.
Detaljen sticker ut
Det är danska Billedbladet som hittat en speciell detalj i den nya bilden med Victoria och Estelle.
På bilden med pristagarna ser det ut som att Estelle nästan vuxit ikapp sin mamma. De ser nämligen nästan lika långa ut, trots att Estelle är barfota och Victoria ser ut att ha på sig ett bar klackskor.
"Frågan är, skulle 13-åriga Estelle vara längst om hennes mamma klev ur hennes skor?" skriver Billedbladet.
Enligt flera källor är kronprinsessan mellan 165 och 175 centimeter lång, men hur läng Estelle är vet vi inte än!
Men att Estelle snabbt vuxit upp framför våra ögonen, och är lika ståtlig som sin mamma, går inte att förneka!
Foto: TT/Instagram