Stjärnans kritik efter middagen med kungen och Silvia – inte alls nöjd
Nyligen var Islands nya president Halla Tómasdóttir på nordisk turné. Efter Köpenhamn i mars och Oslo i april, var det äntligen dags för ett svenskt besök – där kung Carl Gustaf och drottning Silvia stod som värdar.
– Vi delar inte bara en historia, utan också en varm vänskap. I en tid av globala prövningar är det viktigare än någonsin att stå enade och hålla framtidstron vid liv, sa kungen i sitt tal.
Stjärnan inbjuden till slottet
Under det tre dagar långa statsbesöket bjöds även andra framträdande islänningar in. Bland andra var den isländska fotbollsspelaren Arnor Traustason, till vardags i klubben IFK Norrköping, inbjuden till middag på slottet.
Arnor Traustason tyckte det var overkligt stort att få en inbjudan och gå på kunglig middag. För Sportbladet berättar fotbollsspelaren att han till en början trodde att någon spelade honom ett spratt.
– När jag fick brevet och den inbjudan så sa jag till min fru: "det här är ett skämt" Jag trodde inte alls på det. Men sedan fick vi se att vi faktiskt var med på listan. Det var en ära att få uppleva det, säger han.
Kritiken efter middagen
Till middag serverades svensk inkokt vit och grön sparris med ängssyra, rapsemulsion, violer och rostad mandel, följt av bakad kummelrygg med toppmurklor, confiterad silverlök, majrova, Sandefjordssås, dill och pressad potatis.
Trerättersmenyn var komponerad av kungens egen kock Magnus Villnow. Arnor Traustason uppskattade rätterna, men hade ändå en del kritik att komma med efter middagen med kungen och drottning Silvia.
– Jag blev inte mätt. Maten var god, men jag fick äta mer på hotellet lite senare. Det var för små portioner, säger islänningen.
Foto: TT