Svensk Dam avslöjar: Greve Nikolai får roll i svensk storfilm

Greve Nikolai
Greve Nikolai ska spela en roll i den kommande storfilmen Doktor Glas, kan Svensk Dam avslöja.

Jag sitter och väntar på greve Nikolai när jag hör ett bekant ljud. Ljudet av någon som kämpar med låset på dörren till produktionsbolaget Unlimited Stories kontor – precis som jag själv gjorde för tio minuter sedan.

Jag tittar dit och får en mindre chock. Det är ingen mindre än greven själv som står och drar i den trilskande dörren. Sonen till prins Joachim, brorson till kung Frederik.

"Har inte kungligheter folk som öppnar dörrar åt dem?", hinner jag tänka, som att det finns något exotiskt att i att se en greve – en före detta prins icke desto mindre – gå igenom samma futtiga vardagsutmaningar som resten av oss.

Det här är modellprinsen – Nikolai av Danmark

Brand logo
Det här är modellprinsen – Nikolai av Danmark

Greve Nikolai får en roll i Doktor Glas

Nåväl. Dörren öppnas till slut och jag och Nikolai leds in i ett intervjurum. På vägen dit har vi passerat en rad kända skådespelare. Thea Sofie Loch Næss, Isac Calmroth, Christian Fandango och Alexander Abdallah – samtliga klädda som om de ska på en maskerad arrangerad någon gång i förra seklets början.

Filmen som Unlimited Stories producerar, och som Nikolai har en roll i, är nämligen en filmatisering av Hjalmar Söderbergs Doktor Glas.

Greve Nikolai i Doktor Glas
Søren Gregorius på fest!Ulrika Malm

– Jag har alltid känt en stark dragning till filmen och skådespeleriets värld. Jag har aldrig gått i några dramaklasser eller något, så det är väldigt spännande för mig att delta i ett så stort projekt, säger Nikolai till Svensk Dam.

Ingen utanför produktionen har sett Nikolai skådespela ännu, men går man bara på utseendet kan man definitivt köpa honom som matinéhjälte. De mörkbruna lockarna, det skarpskurna ansiktet, de svarta lockarna – filmstjärnelooken är säkrad.

Samma look som redan gett honom en modellkarriär för jättar som Dior.

– Produktionen hörde av sig till mig. Jag tror att de genom min modellkarriär vet att jag har arbetat med kameror förut, så det är inget nytt för mig. Men hela filmvärlden lockar mig väldigt mycket. Så jag är supertaggad över att vara här, säger Nikolai.

Nikolai spelar mot Christian Fandango

Doktor Glas tar handlingen från romanen från 1905 och försätter den i dagens Stockholm. Isac Almroth spelar titelfiguren, Thea Sofie Loch Næss gestaltar Helga Gregorius och Christian Fandango är Patrik Gregorius – Helgas make och den som står mellan doktorn och kärleken.

Greve Nikolai och Christian Fandango
Nikolai och Christian Fandango spelar bröder i filmen.© Ulrika Malm

– Jag kommer att spela Søren Gregorius, Patrick Gregorius halvbror. Så jag är liksom den här utomstående karaktären, med dansk uppväxt. Jag kommer att prata danska, dansk-engelska i filmen, säger Nikolai.

I och med att drottning Margrethe valde att minska den danska kungafamiljen gick Nikolai från prins till greve. Men det innebär också att han har större frihet.

Doktor Glas
"En film om yta och framgång, men också om sprickorna under", säger regissören Erik Leijonborg.© Ulrika Malm

Frihet att utforska en skådespelarkarriär, ifall Doktor Glas skulle ge mersmak.

– Jag tänker definitivt inte utesluta det. Låt oss se hur det här går. Hittills är jag bara supernöjd med hela projektet. Så jag kan definitivt inte utesluta det, säger Nikolai.

Doktor Glas har premiär 6 mars 2026.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.