Prins Henriks begravning drar snart igång. Drottning Margrethe tar farväl av sin prins. På plats finns Svensk Damtidning.
Utanför Christiansborgs slottskyrka har media och mängder av människor samlats. De är alla på plats för att säga farväl till den danska prinsen Henrik.
Svensk Damtidning är som enda svensk media på plats i kyrkan. Bara att komma in här på slottet är en speciell upplevelse. Hela det danska hovet är på fötterna och inifrån slottskyrkan hör man hur gosskören repeterar. De gamla eleganta klädhängarna i garderoben är redo för gästerna och här står ett litet bord i entrén med silverspeglar om någon behöver ordna till frisyren.
Alldeles nyss bar de livréklädda hovmännen in de sista blommorna, en stor bukett och en underbart vacker krans av vita blommor. Vid predikstolen står tulpaner i rött, rosa, orange, gult och lila. I kyrkan finns även älghorn och en krans gjord av grönsaker.
Svensk Damtidning kommer att rapportera direkt från ceremonin.
Foto Stella pictures, Svensk Damtidning, Danska hovets facebook
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.