Trista beskedet till Daniel på Öland – det hade ingen räknat med: "Vi har försökt"
Den svenska kungafamiljen har under juli kunnat njuta ordentligt av den uppdragsfria sommaren. De har setts till några enstaka gånger under konserterna på Öland, men i övrigt har de till mångt och mycket hållit sig för sig själva.
Samma sak gäller för prins Daniel och kronprinsessan Victoria som knappt har setts till. Istället har de kunnat njuta av sin vistelse på Öland i lugn och ro. Nu nås dock prinsen av ett besked som lär göra honom ordentligt besviken.
Daniel lämnade Öland mitt i semestern
Ölandsvistelsen innebär för kungafamiljen en paus i tillvaron och en möjlighet att åtnjuta vad den svenska sommaren har att erbjuda.
Och var gör man det bättre än på solen och vindarnas ö? Nyligen var kronprinsessparet också en sväng på grannön Gotland.
Daniel och Victoria var på plats för att närvara under jubileumshögmässan som markerade Visby domkyrka 800-årsdag. Ingen dålig ålder på en kyrka.
Paret hade en fin dag i Visby innan det återvände till residenset på Öland igen. Men väl tillbaka på ön möttes de av en tråkig nyhet.
Daniels favoritställe stänger ner
Det handlar om Hotell Borgholm som har beslutat att stänga ner verksamheten under halva året enligt Ölandsbladet. Detta för att intäkterna minskar så drastiskt under lågsäsongen.
Nyheten är så klart tråkig för både Victoria och Daniel men kanske är det lite extra tufft för prinsen. Det är ingen hemlighet att prins Daniel tycker om att äta på hotellet och att han och Peter Forsberg brukar äta middag varje sommar.
Restaurangen kommer att stänga mellan september och april, något prins Daniel dessvärre bara får acceptera. Så här förklarar Christofer Johansson, VD och ägare för Hotell Borgholm beslutet för Ölandsbladet:
– Det är inte hållbart att ha 80 procent av intäkterna under sommarmånaderna och försöka fördela resurserna över hela året. Vi har försökt, men nu behöver vi tänka om för att finnas kvar på lång sikt.
Foto: TT