Ulf Kristerssons olämpliga ord till kungen – ser rött efter beteendet

Ulf Kristerssons olämpliga ord till kungen – ser rött efter beteendet

Som 28-åring skickade Ulf Kristersson ett omdiskuterat brev till kungen.

I år väntar ett kungligt superår. Kung Carl Gustaf firar 50 år på tronen och under året kommer det bjudas på flera festliga tillställningar.

Efter reklamen: Här är partiledarnas partners!

Slå på ljud

För vår monark blir det så klart väldigt välkommet, då han är en man som sällan tackar nej till fest i goda vänners lag.

I december var även Nobelfesten tillbaka och bland gästerna syntes bland andra statsminister Ulf Kristersson.

Kung Carl Gustaf

Kung Carl Gustaf får äntligen fira som vanligt igen. Här är han på Nobelfesten 2022.

Jonas Ekströmer/TT
Ulf Kristersson på Nobelfesten 2022

Statsminister Ulf Kristersson på Nobelfesten 2022.

Pontus Lundahl/TT

Ulf Kristerssons skandalbrev till kungen

Ulf Kristersson har tidigare varit fascinerad över kungens liv. 1991 skickade Ulf Kristersson, som då var ordförande i Moderata ungdomsförbundet, ett handskrivet brev till kungen.

I brevet uppmanade den då 28-årige politikern kungen att åka till Mallorca i hemlighet. Så här sammanfattar Expressen innehållet i brevet:

“Kristersson tycker att kungen ska gå lös på krogen, köra för fort och hota med att rösta. Släppa lös, helt enkelt”.

Nya bilderna på Silvia visar sanningen – ensam utan kungen

Kritiken efter brevet

Brevet väckte vid tillfället ilska i det egna partiet. Flera partivänner i Moderaterna tyckte att Ulf Kristersson gått alldeles för långt och sa ifrån. Men kungen själv verkade inte ha tagit åt sig av brevet.

“Kungen själv blir inte alls lika upprörd. Vännerna har alltid känt sin Carl Gustaf som en spjuver bakom den officiella fasaden. Hans grimaser under långa, segslitna artighetsvisiter är världsberömda”, skrev Expressen om reaktionen.

Sedan dess har kungens och Ulf Kristerssons vägar korsats flera gånger. Kanske har brevet då kommit på tal?

Ulf Kristersson och kung Carl Gustaf skakar hand

Efter det omdiskuterade brevet har Ulf Kristersson och kung Carl Gustaf träffats flera gånger.

Henrik Montgomery/TT

Foto: TT