Vi har hela listan! Här är alla som får gå på kungafamiljens fest

En danslärare, en biodlare, en dirigent. Och så ”Granen” - Sveriges lagkapten Andreas Granqvist och hans fru Sofie! Här är hela gästlistan till Sverigemiddagen ikväll.

Kungafamiljen:

Landshövding Per Bill och Fru Louise Bill, Gävleborgs län

Räddningschef Robert Strid och Specialpedagog Emma Strid Östlund, Gästrike Räddningstjänst, Gävleborgs län

VD Helene Åkerström Hartman och Optiker Urban Hartman, Orbaden Konferens och Spa, Gävleborgs län

Från Hallands län:

Landshövding Lena Sommestad, Hallands län

Herr Sören Kabell och Fru Gunilla Kabell, Bonnadsmuseet i Unnaryd, Hallands län

Ornitolog Anders Wirdheim och Projektledare Anna Karin Herngren Wirdheim, Halmstads ornitologiska förening/Länsstyrelsens Viltförvaltningsdelegation, Hallands län

Regionchef Björn Blommegård och Fru Helén Blommegård, Frivilliga flygkåren Halland, Hallands län

Från Jämtlands län:

Landshövding Jöran Hägglund och Jur.kand Beata Matusiak, Jämtlands län

Krögare Elaine Asp och Herr Hampus Åsell, Restaurangen Hävvi, Jämtlands län

Professor Mikael Bäckström och Fru Anna Bäckström, Forskningscentrumet Sports Tech Research Centre vid Mittuniversitetet i Östersund, Jämtlands län

Från Jönköpings län:

Landshövding Helena Jonsson och Herr Göran Johansson, Jönköpings län

VD Ahmed Mirée, Innovationsbolaget Progressive Safety AB, Jönköpings län

VD Erik Öster, Skullaryds älgpark, Jönköpings län

Från Kalmar län:

Landshövding Thomas Carlzon och Fru Catarina Carlzon, Kalmar län VD Peter Glebe och Fru Kerstin Glebe, Glebe AB, Kalmar län

Ordförande Lisbeth Svensson och Herr Hans Svensson, Kalmar läns Hembygdsförbund, Kalmar län

Från Kronobergs län:

Landshövding Ingrid Burman, Kronobergs län

Verksamhetsledare Meg Nömgård, Sagobygden i Ljungby, Kronobergs län

Avdelningschef Tomas Blad Lindahl och Fru Catherine Lindahl, Etablerings- och arbetsmarknadsavdelningen i Uppvidinge kommun, Kronobergs län

Dirigent David Newkumet och Fru Ingalill Newkumet, Växjö Katedralskola/Akademiska kören i Växjö, Kronobergs län

Från Norrbottens län:

Landshövding Björn O. Nilsson och Civilingenjör Helena Brink Nilsson, Norrbottens län

Kulturentreprenör Gunhild Stensmyr, Norrbottens län

Förbundsordförande Niila Inga och Fru Mia Viltok, Svenska Samernas Riksförbund, SSR, Norrbottens län

VD Helena Karlberg och Herr Mats Karlberg, Piteå Science Park, Norrbottens län

Från Skåne län:

Landshövding Anneli Hulthén och Herr Sten Ljunggren, Skåne län Fotbollsspelare Andreas Granqvist och Fru Sofie Granqvist, Skåne län

Räddningschef Leif Hylander och Fru Yvonne Hylander, Räddningstjänsten I Perstorp, Skåne län

Polismästare Stefan Sintéus och Fru Ulla-Karin Sintéus, Malmö kommun, Skåne län

Från Stockholms län:

Landshövding Sven-Erik Österberg och Lärare Ann-Marie Österberg, Stockholms län

Företagare Per-Henric Petterson och Företagare Åsa Petterson, Roslagskött, Stockholms län

Glaskonstnär Erika Kristoffersson Bredberg och Herr Mårten Westman, Glasbolaget i Bro, Stockholms län

Verksamhetschef Birgitta Notlöf, Föreningen Livstycket, Stockholms län

Från Södermanlands län:

Landshövding Liselott Hagberg och Polisinspektör Göran Hagberg, Södermanlands län

Kemiingenjör Lena Engelmark Embertsén och Direktören Docent Ola Engelmark, Högtorp Gård, Södermanlands län

Senior rådgivare Emre Gürler och Fru Liridona Rama, Another Development Foundation/Eskilstuna United DFF, Södermanlands län

Keramiker Anna Lindell och Herr Henrik Dreider, Rosendals Krukmakeri, Södermanlands län

Från Uppsala län:

Landshövding Göran Enander och Redaktör Monika Sarstad, Uppsala län

Docent Göran Ulväng och Fil.dr Christina Wedén, Ekonomisk-historiska institutionen vid Uppsala universitet, Uppsala län

Företagare Beate Tjernström och Företagare Eric Tjernström, Sågarbo herrgård, Uppsala län

Dirigent Maria Goundorina och Dirigent Florian Benfer, Allmänna Sången, Uppsala län

Från Värmlands län:

Tf. Landshövding Johan Blom och Projektledare Kristine Blom, Värmlands län

VD Frida Johansson och Regional utvecklingsdirektör Lars Christensen, Handelskammaren Värmland, Värmlands län

Danslärare Ia Pettersson Testouri och Företagare Ezzedine Testouri, Dansstudion i Karlstad/Karlstad Dansförening, Värmlands län

Styrelseordförande Kathrine Löfberg och Försäljningschef Fredrik Johansson, Löfbergs Lila AB, Värmlands län

Från Västerbottens län:

Landshövding Magdalena Andersson och Direktör Göran Karlsson, Västerbottens län

Styrelseordförande Krister Olsson och Fru Karin Olsson, Balticgruppen, Västerbottens län

Företagare Anniqa Nygård och Företagare Arne Edström, Grisbilen, Västerbottens län

Professor Rikard Eriksson och Fru Madeleine Eriksson, Institutionen för geografi och ekonomisk historia, Umeå universitet, Västerbottens län

Från Västernorrlands län:

Landshövding Berit Högman, Västernorrlands län

VD Jon Hillgren och Fru Hi Johanna Hillgren, Hernö Gin, Västernorrlands län

VD Stina Haglund och Herr Magnus Haglund, YourWill AB, Västernorrlands län

Affärsområdeschef Kristina Enander och Herr Peter Svensson, Massafabriken Östrand SCA, Västernorrlands län

Från Värmlands län:

Landshövding Minoo Akhtarzand och Civilingenjör Khosro Mirnezami, Västmanlands län

Regionchef Johan Eliases och Fru Emma-Sophia Eliases, Ung Företagsamhet Västmanland, Västmanlands län

Dr. Gisele Mwepu och Herr Jacques Mwepu, Soft Solutions Partner/Okapi Finance, Västmanlands län

VD Peter Westerlund och Fru Irene Westerlund, Westerlunds Violinverkstad AB, Västmanlands län

Från Västra Götalands län:

Landshövding Anders Danielsson och Lärare Helena Stolt, Västra Götalands län

Företagare Göran Nergården och Fru Margareta Carming, Mjöbäcks Entreprenad AB, Västra Götalands län

Barn- och utbildningschef Hamid Zafar, Mullsjö kommun (Jönköpings län), Västra Götalands län

Filmregissör Ruben Östlund och Fotograf Sina Görtz, Filmerna Play, Turist och The Square, Västra Götalands län

Från Örebro län:

Landshövding Maria Larsson och Herr Gunnar Larsson, Örebro län

Biodlare Björn Lagerman och Fru Elisabet Lagerman, BeeScanning, Örebro län

VD Marie Lindqvist-Pahlstad och Ekonomiansvarig Jenny Helldén, Zilenzio, Örebro län

Konstnärlig chef Gregor Zubicky och Fru Teresa Zubicky Jansen, Örebro konserthus, Örebro län

Från Östergötlands län:

Landshövding Carl Fredrik Graf och Fru Anette Graf, Östergötlands län

Företagare Erik Garberg och Företagare Björn Kvist, Löts Gårdsmejeri, Östergötlands län

Ordförande Denny Lawrot och Fru Lena Lawrot, Östergötlands hembygdsförening, Östergötlands län

Kungl. Hovstaterna:

H.E. Riksmarskalken Fredrik Wersäll och Fru Anna Wersäll

Överhovmästarinnan Friherrinnan Kirstine von Blixen-Finecke och Friherre Hans von Blixen-Finecke

Förste hovmarskalken Generallöjtnant Mats Nilsson och Leg. Sjuksköterska Anna Nilsson

Statsfrun Grevinnan Anna Hamilton och Greve Peter Hamilton

Överceremonimästaren Ambassadör Johan Molander och Fv. Kanslichef Lisbeth Molander

Ståthållaren Fil.dr Staffan Larsson och Fru Marie Ols

Överintendenten Fil.dr Margareta Nisser Dalman och Överhovpredikanten Biskop Johan Dalman

Överintendenten Jan Lindman och Specialistläkare Ulrika Lindman

Informationschefen Margareta Thorgren och Herr Magnus Thorgren

Hovintendent Göran Lithell

Hovintendent Lena Bartholdson

Ceremonimästaren Odd Zschiedrich

Vice ceremonimästaren Friherre Otto von Platen

Hovdamen Fru Harriet Bredelius

Förste livmedikus Professor Jan Östergren

Vice Ordenskanslern Kammarherre Per Sandin

Kammarherren Direktör Jan Bruzelius

Kungl. Staberna:

Stabschefen Generallöjtnant Jan Salestrand och Örlogskapten Rose-Marie Jernbäcker

Adjutanten Kommendörkapten Johan Norlén

Adjutanten Kommendör Anna-Karin Broth

Foto: TT.

Mer om svenska och internationella kungligheter, societet och kändisar från oss på Svensk Damtidning: