Victoria och Daniel lämnar Haga – måste resa i väg
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel har haft en underbar sommar med nära och kära.
Men nu måste de lämna sitt älskade hem och resa bort.
Victoria och Daniels sommar
Vilken underbar kunglig sommar det har varit för Victoria, Daniel och resten av kungafamiljen.
Kronprinsessans födelsedag har firats i vanlig ordning på Victoriadagen, familjen har semestrat på Öland och både stora och små har fått ett avbrott från jobb och skola.
Dessutom har Victoria och Daniel firat 15 år som gifta, prinsessan Estelle har fått bli fadder för första gången till prinsessan Ines och Ines föräldrar, prins Carl Philip och prinsessan Sofia, har firat ett decennium som man och hustru.
Nu är vi i slutet av augusti, och efter många veckor av sol, bad och kvalitetstid är det nu dags att återvända till vardagen.
För familjen på Haga väntar en spännande höst. Prinsessan Estelle ska börja högstadiet och det blir ett nytt kapitel för henne. Även lillebror prins Oscar ska fortsätta sin skolgång och för Victoria och Daniel fortsätter livet med uppdrag och plikter.
Måste lämna Haga
Ja, resor är en stor del av vardagslivet ute på Haga – och nu måste Victoria och Daniel lämna sitt hem.
Enligt den kungliga kalendern ska paret under fredagen närvara vid firandet av orten Gamleby i Västerviks kommun, som firar 750-års jubileum.
Västervik ligger ju inte alltför långt ifrån Öland när familjen tillbringat så mycket tid i sommar. Så vi kan tänka oss att det blir en trevlig resa söderut för kronprinsessparet.
För Estelle och Oscar blir det ju säkert tråkigt att mamma och pappa ska resa bort. Victoria har dessutom åtaganden både lördag och söndag.
Men vi är säkra på att familjen kommer passa på att umgås så fort tillfälle ges!
Foto: TT