Kungafamiljen är på hemlig fest i Stockholm – se våra exklusiva bilder från Victorias och Daniels romantiska utekväll här!
SE FILMEN! Kungafamiljen på galamiddag – första gången på över två år
Efter reklamen: SE FILMEN! Kungafamiljen på galamiddag – första gången på över två år
I kväll är kungafamiljen på fest på Kungliga Musikhögskolan på Östermalm i Stockholm. Kronprinsessan minglade utanför entrén i sin blommiga klänning och med en ros i håret.
Victoria och Daniel fick en utekväll tillsammans. Klänningen kommer från Acne och har hängt med sedan 2013.
Kungen, drottningen, kronprinsessan Victoria och prins Daniel är alla på plats, liksom prins Carl Philip. Dock utan sin Sofia, som har valt bort festligheterna även denna kväll.
Kungafamiljen anlände vid 19.30-tiden, i limousiner med blågula vimplar. De eskorterades av sina livvakter från säkerhetspolisen och av ett stort polispådrag.
En av de kungliga limousinerna. Kvällens festligheter har inte varit utannonserade av hovet.
– Det var en väldigt stor insats, med ovanligt stor polisnärvaro, berättar vårt ögonvittne.
Bilderna visar även Tysklands förbundspresident Frank-Walter Steinmeier, 65, och hans hustru Elke Büdenbender, 59.
Kungaparet med president Steinmeier. Till höger hans hustru Elke.
Hovets informationschef bekräftar för Svensk Dam att det tyska presidentparet på onsdagskvällen hade en svarsmottagning, som av tradition avrundar statsbesökets andra dag.
– I går höll kungaparet en bankett för presidentparet och den tyska delegationen. Den tyska svarsmottagningen var en fin konsert, som också var anpassad utifrån pandemin.
– Presidenten bjöd på en jazzkonsert av Nils Landgren och hans orkester med en efterföljande pandemianpassad mottagning.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.