Kronprinsessan Victoria och prins Daniel står på gästlistan när Sveriges främsta finansfamilj ordnar höstens finaste fest.
Den 15 oktober firar Sveriges främsta finansfamilj Wallenbergarna att det är 100 år sedan investmentbolag Investor grundades. 100-årsjubileumet markeras med med storslagen fest på Grand Hôtel i Stockholm och gästlistan ser ut att bli något alldeles extra. Enligt hovets officiella kalender ska nämligen kungaparet och kronprinsessparet delta på Grand Hôtel. Festen är en av kronprinsessans hittills tre officiella programpunkter den hösten.
Kungafamiljen har starka vänskapsband till Wallenbergfamiljen och i början av året var Victoria och Daniel inbjudna till Jacob Wallenbergs privata 60-årsfest på Moderna Museet i Stockholm. Då samlades Sveriges främsta företagsledare för att fira Investors styrelseordförande och en extra krydda den kvällen var att Jacob bett sina gäster klä sig i “Smoking och Sneakers”. Då minglade högdjur som bankdirektören Annika Falkengren, Bonnier-familjens Carl-Johan Bonnier och företagsledaren Cristina Stenbeck på den röda mattan. Sannolikt blir gästlistan lika exklusiv denna gång.
Jacob och Peter “Poker” Wallenberg överlämnade Investors gratulationer vid kungens stora 70-årsfirande i april. Den 15 oktober är kungaparet gäster när investmentbolaget firar 100 år.