Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Victorias dyrgrip på festen – kostar 150 000!

29 maj, 2025, 19:00
På den stora festen bar en kronprinsessan en riktigt lyxig accessoar.
Annons

Om det är något kronprinsessan Victoria är känd för är det hennes mode och stil.

Här anländer kungafamiljen till Polarpriset 2025! Brand logo
Här anländer kungafamiljen till Polarpriset 2025!

Hon lyckats alltid stråla på röda mattan – och tidigare i veckan dök hon upp i en riktig dyrgrip.

Kronprinsessans dyrgrip

En dag kommer kronprinsessan Victoria bli Sveriges drottning.

Men hon behöver ingen krona för att skina – det har hon bevisat för oss gång på gång.

Ja, vare sig det handlar om ett kungligt uppdrag eller en högtidlig galamiddag lyckas Victoria alltid klä sig elegant och helt rätt på tillfället

Annons

Att bära färgglada plagg är inte ovanligt för kronprinsessan och vi får ofta se henne klädd i kostym när hon är ute på jobb.

12 galaklänningar vi glömt att Victoria burit!Brand logo
12 galaklänningar vi glömt att Victoria burit!

Men tidigare i veckan var det dags för fest – och då var det något annat än Victorias kläder som stack ut!

I tisdags var det dags att dela ut Polarpriset i Stockholm – och precis som att vanligt var kungafamiljen på plats för att fira musiken.

Victoria dök upp i en pampig tyllkjol från svenska designern Selam Fessahaye. Men det var något som stack ut mer: Victorias halsband. Och det visar sig att det är en riktig dyrgrip!

Annons

Kostar 150 000 kronor

Victorias halsband kommer från den svenska designern Maria Nilsdotter, vars smycken burits av kronprinsessan flera gånger tidigare.

Halsbandet är i silver och format som trädgrenar, och i ett pressmeddelande från företaget berättas det att halsbandet är från en ny kollektion med namnet What the Wood Whispers.

Victoria stal showen!Karin Törnblom/TT

"Smycket är en slående blandning av mytologi, natur och hantverk." skriver Maria Nilsdotter.

Företaget berättar också att halsbandet nu finns för alla att köpa. Men då gäller att ha en del slantar i plånboken.

Halsbandet kostar nämligen inte mindre 150 000 kronor. Inte illa!

Foto: TT

Annons