Många förvånades av kronprinsessan Victorias beslut för barnen.
Här tar Victoria & Daniel emot årets julgranar – men bryter mot traditionen!
Julafton börjar närma sig med stormsteg! Och det märks verkligen att kungafamiljen ser fram emot att fira.
I år kommer Madeleine, Chris och barnen hem för att fira med resten av kungafamiljen i Sverige, vilket betyder att alla kusinerna återförenas för första gången sedan i somras!
Man kan tänka sig att bästisarna Leonore, 8, och Estelle, 10, har längtat efter att få umgås efter ett halvår ifrån varandra.
I kommentarsfältet under bilden på kronprinsessparet som publicerats på kungahusets officiella Instagram har många ställt just denna frågan.
"Var är barnen?dom brukar ju vara med o hämta granen", skriver en person.
"Barnen då. Inga barn med", skriver en annan med en ledsen emoji.
"Inga småttingar med i år ?!!"
"Vart är barnen?!"
Estelle och Oscars frånvaro har skapat förvirring – eftersom att de brukar delta i julgranstraditionen på slottet.
För att få svar på gåtan om Estelle och Oscars frånvaro ställde Svensk Dam frågan till hovets informationschef Margareta Thorgren, som hade en mycket rimlig förklaring.
– De var i skolan.
Victoria och Daniel ansåg, med andra ord, att det var viktigare för barnen att vara i skolan på fredagen – vilket man ju kan förstå!
Oscar och Estelle fick se granarna när de kom hem från skolan!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.