Har du fredagsfeeling? Då får du inte missa detta!
Ett oförglömligt ögonblick!
Kungen dansar loss till Justin Timberlakes dunderhit Can’t Stop the Feeling mitt i TV4:s direktsändning från 2016 års Polarprisgala – och sedan följer hela kungafamiljen efter som ett gungande tåg.
Men det är kungen som gör det mest och bäst, tätt följd av sin dancing queen drottning Silvia och sin syster prinsessan Christina.
Kungens oväntade dans.Prinsessan Christina – vilken partypingla!
Det yngre gardet hänger på, men faktiskt väldigt tveksamt... Kronprinsessan Victoria och prins Daniel ser inte heeelt bekväma ut.
Kronprinsessparet – som inte riktigt var med på noterna.
Men kungen däremot – som det svänger om honom! Ja, detta är klippet som du inte får missa... Klicka på pilen så rullar det igång:
Kul eller hur?! Och att detta hände ska vi nog mest tacka kungen för. Han och drottningen gillar verkligen att dansa och de har ofta inhyrd dj på sina privata fester. Dansgolvet brukar vara packat till långt in på natten.
För den där låten satt ju också som en smäck. En monsterhit skapad av demonproducenten Max Martin – och just det: Det var han som fick det årets Polarpris.