Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

80-årige Björn Ulvaeus måste ta hjälp – stöttas av frun Christina

30 sep, 2025, 08:00
Björn Ulvaeus och Christina Sas
Foto: TT
Här är Björn Ulvaeus och Christina Sas nya beslut.
Annons

Det har gått drygt tre år sedan Björn Ulvaeus fann kärleken på nytt i danska Christina Sas – och i dag är de äkta makar och bor i en topprenoverad 60-miljonersvilla ute på Djurgården.

I villans dryga 300 kvadratmeter får de också sällskap av två små vovvar – och nu har paret behövt ta hjälp.

Björn Ulvaeus dilemma med Agnetha Fältskog – efter uppbrottetBrand logo
Björn Ulvaeus dilemma med Agnetha Fältskog – efter uppbrottet

Björn Ulvaeus har köpt ny hund

Ja, i sin solgula treplansvilla har Björn och Christina faktiskt två hundar, och den yngsta är familjens nyaste tillskott.

Det var förra året som Björn presenterade charmtrollet Hansi för sina följare: en liten brunvit labradoodle-valp.

Annons

Och bakom namnet Hansi gömde sig en rörande förklaring:

– Döpt efter Björns kära gamla vän och bandkamrat i Hootenanny Singers, Hansi Schwarz, som dog alldeles för ung och är mycket saknad.

I dag har 20 månader gamla Hansi bott hos familjen i lite mer än ett år, och Björn och Christina har bestämt sig för att skaffa en liten lekkompis till sin pälskling: 5 månader gamla Eddie!

Björn Ulvaeus med hundarna Eddie och Hansi
Hansi och Eddie – alltid nära husse!Foto: Instagram

Hansi måste verkligen stulit Björns och Christinas hjärtan, för visst är också Eddie en charmig liten labradoodle. Och nu väntar en ny vända hektisk valptid för paret – som valt att ta hjälp.

Annons

Senaste från Svensk Dam

Björn Ulvaeus tar hjälp – av hundcoachen

Ja, och vem bättre att hjälpa än självaste hundcoachen, Fredrik Steen. TV4-stjärnan har ju ett gediget CV – och kan det mesta som är värt att veta om hundträning och uppfostran.

Det var ju faktiskt som hjälpte de nyblivna hundägarna Björn och Christina när Hansi var ny, och nu har Fredrik ryckt in igen – för att jobba med både Eddie och Hansi.

På sin Instagram delar Fredrik ett klipp på när paret övar på att gå på hundpromenad med sina vovvar, och han verkar minst sagt imponerad:

Annons

– Två fantastiska hundägare som gör det mesta rätt, skriver han och fortsätter:

– Lugna, balanserade, och härliga promenader.

Det verkar som att hela kvartetten är mönsterelever, och hundcoachen verkar vara nöjd med resultatet:

– Så kul att se hur två hundägare med lite råd och tips, och en lugn och fin träning når sina mål.

Foto: TT, Instagram

Annons