André Pops blir årets julvärd i SVT
Det blir sportjournalisten André Pops som blivit årets julvärd och därmed får fira jul med tv-tittarna på SVT i år.
– Jag hoppas kunna ge en känsla av gemenskap och värme, en plats där alla är välkomna. Lyckas jag sedan locka till både skratt och eftertanke så är jag väldigt glad, säger André Pops i ett pressmeddelande.
Två barn
André Pops, 38 år, lever tillsammans med sin fästmö Malin och deras två barn, Theo och Elliot. Sina egna jular minns han med både kärlek och värme. En tid på året då hela familjen och släkten samlades och hade obegränsad tid tillsammans, uppger han till SVT.
Personlig kontakt
Han avslutar med att säga:
– Jag hoppas att SVT har valt mig som julvärd för att de ser mig som en människa som kan få personlig kontakt med tittarna och skapa en varm stämning.
Av Agneta Nisbeth
Foto: Stella Pictures och pressbild SVT
Läs även:
Vimmelprinsessan om hur kändisarna hamnar på vimmelsidorna››