Anja Pärsson har utan tvekan skänkt det svenska folket flera ögonblick att minnas för resten av livet. Som en av vårt lands allra främsta alpina skidåkare genom tiderna har hon skrivit in sig i svensk idrottshistoria.
Även på kärleksfronten har Anja staplat framgångar. Hon har varit tillsammans med Filippa Rådin i över 17 år och paret har varit gifta sedan 2014.
När man hör namnet Anja Pärsson är det många som ser framför sig en skidåkare iklädd den där gula, kexchoklad-mönstrade dräkten, glidandes på mage i snön efter ännu en mästerskapsmedalj.
Ja, Anjas skidkarriär var minst sagt storartad. Efter karriären har hon fortsatt att vara aktuell. Förra året vann hon till exempel SVT:s Mästarnas mästare efter en rafflande final.
Hon blev också nyligen värvad som studio-expert till vinterns stundande OS.
Även kärlekslivet går som på räls för Anja och trots att de tre barnen så klart tar mycket av parets tid, gör de sitt bästa för att hitta tid för varandra.
– Jag tycker att vi är rätt bra på att hitta tid, även om det har blivit svårare med tre barn, säger Anja i en intervju med Mama och Fillippa fyller i:
– Det är klart att det inte är ”Instaperfekt” hela tiden, det kommer svackor. Men vi är trygga i att när det behövs så ändrar vi spår och hittar tid. Kanske bara sätter oss på ett annat ställe än vi brukar när barnen somnat, slår av tv:n, dricker te och pratar. Det behöver inte vara storslaget, de små sakerna räcker.
Trots det ständiga livspusslet hittar paret tid för varandra. Foto:Karina Ljungdal / TT
Nu har de nått ännu en milstolpe i relationen.
Anja visar upp nya
När Anja och Filippa hittade en tomt med strand mot havet, en halvtimmes bilresa från Umeå, blev de överlyckliga. Det var den perfekta platsen att bygga ett sommarhus på.
Men där och då gick de miste om köpet. Men så hände de otroliga: 9 år senare låg tomten ute till försäljning igen och den här gången blev utfallet ett lyckligt sådant.
Köpet följdes av många timmars renovering och noggrann utformning av vad som skulle bli deras drömhus. Nu, när bygget är färdigställt, kan de visa upp en idyllisk tillvaro och en plats som har blivit en frizon för familjen.
– Här kan vi välja att vara för oss själva. Vi spelar spel, lyssnar på musik, aktiverar oss utomhus och pysslar en massa. Det är fint att se att barnen uppskattar det lika mycket som vi, säger Anja till Sköna hem.
Foto: TT, Instagram/anjaparson
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.