Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Avslöjandet i direktsändning: Omtyckta programledaren i Efter fem har fått barn!

14 maj, 2025, 04:30
TT, Instagram
TV4-profilen och Efter fem-programledaren har fått barn igen!
Annons

Det var dubbla lyckobesked i Efter fems tv-studio under måndagen.

Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"Brand logo
Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"

Anna Brolin fyller 45

Programmet inleddes med hurrarop till ingen mindre än programledaren Anna Brolin, som måndagen den 12 maj fyllde 45 år.

I programmet gav kollegan Henrik Alsterdal sina personliga gratulationer till Anna, som glatt tackade och tog emot.

– Jag har blivit väldigt firad här, barnen sjöng för mig på morgonen, då blir man väldigt blödig. Sedan när man är på jobbet så här så får man faktiskt nästan lite extra kärlek känner jag. Så tack hela min kära redaktion, säger hon i programmet.

Annons

Efter fem-profilen har blivit pappa igen

Men Anna var inte ensam i familjen Efter fem om att fylla år.

I direktsändning avslöjar nämligen Henrik att deras kollega Maximilian Artell, 33, blivit pappa igen.

– För du kommer ju få dela din födelsedag nu, vi kan säga så här: Efter Fem-familjen har växt. Vår älskade kompis och kollega Maximilian Artell, han har ju blivit pappa igen! Han har två barn numera. Idag den 12 maj så fick han en liten, liten dotter.

Han förklarar att de haft kontakt med Maximilian, som berättat att allt har gått bra.

Så såg programledarna i Nyhetsmorgon ut i början av sina karriärerBrand logo
Så såg programledarna i Nyhetsmorgon ut i början av sina karriärer

Fick dotter nummer två

Maximilian är sedan tidigare pappa till dottern Ilse, som fyller två år i höst. Bägge döttrarna har han tillsammans med sambon Julia Hagerius, 26.

Annons
Maximilian Artell, sambo Julia och dottern Ilse.

I en intervju med Aftonbladet berättade programledaren om lyckan tidigare i maj, i samband med ett besök på Kolmårdens premiäröppning.

– Det känns jättebra. Men det är inte alls lång tid kvar, utan det kan faktiskt ske när som helst. Det var nästan så att vi övervägde att inte åka hit idag, det är för nära inpå förlossningen. Vi får i så fall kolla upp hur långt det är till Norrköping och deras sjukhus härifrån. Men vi har bilen packad med saker om det skulle hända.

Annons