Bekräftat: Magdalena Forsbergs beslut med maken – efter alla år
Magdalena Forsberg presenterade sig först som en fantastisk atlet. Hon gav allt i skidspåret och blev Sveriges bästa skidskytt genom tiderna, med hela 42 världscupsegrar och sex VM-guld.
Efter karriären har hon blivit en folkkär tv-profil. Hon har medverkat och tävlat i några av Sveriges mest populära program, som”Let's Dance”, ”Mästarnas mästare” och ”På spåret”.
Just nu är hon aktuell som en av deltagarna i ”Race across the world Sverige” på HBO Max och Kanal 5, samtidigt som hon syns som vinstutdelare i Postkodlotteriet och är ute och föreläser om motivation och självledarskap.
Borta från familjen i sex veckor
Även privat blomstrar livet. Sedan 1987 lever Magdalena Forsberg tillsammans med maken Henrik, som hon har två söner med. Det var också familjen som pushade för att hon skulle vara med i ”Race across the world Sverige”, berättar hon för Amelia.
– Familjen tyckte absolut att jag skulle göra det, även om de tyckte att sex veckor var lite länge. Sådant här kunde och ville jag inte göra när barnen var mindre. I dag är de stora och klarar sig bra. Mitt motto är att det gäller att passa på. Att inte skjuta upp saker till sedan, för det finns kanske inget sedan.
Senaste från Svensk Dam
Magdalenas beslut med maken
I år har Magdalena och Henrik varit ett par i 38 år.
– Ja, vi brukar skoja och säga att vi är en utrotningshotad art som hängt ihop så länge. Skämt åsido, det är inte så många som hållit ihop sedan de var 20.
På frågan hur det kommer sig att de hållit ihop i alla år, svarar Magdalena:
– Ja herregud, det är en bra fråga. Vi levde ett väldigt speciellt liv tills vi var 35, men idrottslivet var inget riktigt liv. Jag tror det är viktigt att ha gemensamma mål, se en gemensam framtid. Vi har gården, som vi brinner för. Den är ett livslångt projekt som binder oss samman. Barnen kommer också alltid att vara ett kitt. De är också projekt, vare sig de vill det eller inte.
Foto: TT