Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Bilden på Steffo chockar följarna – går knappt att känna igen!

24 sep, 2025, 04:30
author Emma Granstedt
Emma Granstedt
Tipsa oss!
Steffo Törnquist har överraskat sina följare med en mycket ovanlig bild!
Annons

Steffo Törquist, 68, är en av våra mest folkkära och hyllade programledare, som varje vecka fortsätter att leverera i tittarfavoriten Nyhetsmorgon i TV4!

Steffo har varit en del av kanalen sedan den allra första sändningen 1990 och har varit med och byggt upp kanalen från grunden till vad den är idag.

5 saker du inte visste om Steffo TörnquistBrand logo
5 saker du inte visste om Steffo Törnquist

I en intervju med Journalisten har programledaren tidigare berättat hur bra han trivs på kanalen, och att han därför planerar att vara kvar ett tag till.

Annons

– Vårt färska avtal har inget slut, så jag kör på tills jag eller kanalen tröttnar, säger han i intervjun och fortsätter:

– Idag är vi mer en industri, det är mycket mer pengar i potten, långa beslutsvägar. Men vi är fortfarande en förbannat rolig arbetsplats, jag har aldrig under mina snart 33 år på kanalen vantrivts.

Steffo är verkligen en underbar programledare!Foto: Karin Törnblom/TT

Ovanliga bilden på Steffo Törnquist väcker reaktioner

Under senare år har Steffo däremot beslutat för för att gå ner i arbetstid, och numera ser vi honom endast på fredagar – ofta tillsammans med kollegan Sofia Geite.

Annons

Men lyckligtvis syns inte Steffo enbart i tv, utan även på Instagram – där han har närmare 180 tusen trogna följare, som älskar att ta del av hans liv i form av bilder, texter och filmer.

På Steffos Instagram delar han med sig av en salig blandning: Allt ifrån hälsningar från golfbanan, bakom-kulisserna-material från Nyhetsmorgon, och fina bilder på barn och barnbarn.

Ibland ägnar sig programledaren även åt härliga tillbakablickar, där han publicerar bilder från sin barndom och ungdom, vilket följarna verkligen uppskattar!

Annons
Steffo Törnquist om första tiden som farfar: ”Ren kärlek”Brand logo
Steffo Törnquist om första tiden som farfar: ”Ren kärlek”

I dagarna delade Steffo en bild på sig själv som liten pojke, följt av texten:

"Oklart hur gammal jag är på bilden, men jag älskade att åka ut och fiska i den här båten. Lägga nät, kasta, meta, puttra med drag, långrev 👊 fanns gott om abborre, gädda och ål i Järnlunden😎 med fyra hästars motor tog det en timme att åka och köpa godis i Rimforsa, men bara en halvtimme till Brokind, men där var sortimentet sämre✌️"

I kommentarsfältet under bilden har många följare reagerat strakt på hur bedårande Steffo var som barn!

Annons

"Så gullig och välkammad, söt liten Steffo❣️", skriver en person.

"Sååå söt liten kille❤️", skriver en annan.

"Sicken kille 👏🙌 fin bild 🙌❤️", skriver en tredje.

Annons