Birgitta Eds påhopp i Skavlan efter att ha blivit avbruten – stel stämning
Många förknippar henne med maken Ulf Kristersson, men Birgitta Ed gästar faktiskt Skavlan & Sverige i egenskap av präst. Temat för veckans avsnitt är nämligen religiositet och vår behov av tro under svåra tider.
Ett omdebatterat ämne, milt uttryckt. Och känslorna blir heta när Birgitta hamnar i diskussion med Christer Sturmark, ateistisk debattör.
Birgitta Ed i bråk i Skavlan & Sverige
Fredrik Skavlan lägger upp för bråket när han målar upp de två deltagarna som varandras motsatser.
– Är det så att när du hör honom prata nu, som då inte tror på Gud, tänker du oj oj oj vad han går miste om? frågar Fredrik Birgitta.
– Ja men han går miste om en hel dimension i livet tänker jag, svarar Birgitta, innan hon får mothugg från Christer:
– Det är en missuppfattning.
BIRGITTA: – Så tänker jag. Och du tycker att det är en missuppfattning. Jag tänker att för mig är det som att jag inte skulle fått uppleva kärlek.
Birgitta Ed får mothugg: "Tänk om jag skulle säga så"
Nu tänder Christer till rejält. Han blir helt uppenbart förnärmad av Birgittas utspel.
– Det här är en märklig bild av en sekulärhumanist. Att man skulle sakna någonting. Tänk om jag skulle säga så om en religiös person: Du saknar ju kontakt med den verkliga världen. Det vore ju otroligt, säger Christer.
Här hoppar Claes Malmberg in i diskussionen. Claes är som bekant buddhist sedan flera år tillbaka.
– Det har du ju sagt, Christer, säger Claes.
Men Christer biter tillbaka:
– Hörde du mig säga det nu? Nej, jag säger motsatsen.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
