Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Birgitta Eds påhopp i Skavlan efter att ha blivit avbruten – stel stämning

16 okt, 2025, 10:00
Birgitta Ed i Skavlan & Sverige
SVT
Birgitta Ed hamnar i en het ordväxling i veckans avsnitt av Skavlan & Sverige.
Annons

Många förknippar henne med maken Ulf Kristersson, men Birgitta Ed gästar faktiskt Skavlan & Sverige i egenskap av präst. Temat för veckans avsnitt är nämligen religiositet och vår behov av tro under svåra tider.

Ett omdebatterat ämne, milt uttryckt. Och känslorna blir heta när Birgitta hamnar i diskussion med Christer Sturmark, ateistisk debattör.

Bildextra: Här prästvigs Birgitta Ed – stora förändringen i familjenBrand logo
Bildextra: Här prästvigs Birgitta Ed – stora förändringen i familjen

Birgitta Ed i bråk i Skavlan & Sverige

Fredrik Skavlan lägger upp för bråket när han målar upp de två deltagarna som varandras motsatser.

Annons

Mest sett

– Är det så att när du hör honom prata nu, som då inte tror på Gud, tänker du oj oj oj vad han går miste om? frågar Fredrik Birgitta.

– Ja men han går miste om en hel dimension i livet tänker jag, svarar Birgitta, innan hon får mothugg från Christer:

Birgitta Ed i Skavlan & Sverige
SVT

– Det är en missuppfattning.

Annons

BIRGITTA: – Så tänker jag. Och du tycker att det är en missuppfattning. Jag tänker att för mig är det som att jag inte skulle fått uppleva kärlek.

Birgitta Ed får mothugg: "Tänk om jag skulle säga så"

Nu tänder Christer till rejält. Han blir helt uppenbart förnärmad av Birgittas utspel.

– Det här är en märklig bild av en sekulärhumanist. Att man skulle sakna någonting. Tänk om jag skulle säga så om en religiös person: Du saknar ju kontakt med den verkliga världen. Det vore ju otroligt, säger Christer.

Här hoppar Claes Malmberg in i diskussionen. Claes är som bekant buddhist sedan flera år tillbaka.

– Det har du ju sagt, Christer, säger Claes.

Men Christer biter tillbaka:

– Hörde du mig säga det nu? Nej, jag säger motsatsen.

Annons