Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Björn Ulvaeus dotter Emma, 43, har varit borta i 6 år – fastnar på ny bild

15 okt, 2025, 12:00
Björn och Emma Ulvaeus
Foto: TT
Kändisdottern har hållit sig borta i sex år.
Annons

Björn Ulvaeus är en av landets kändaste personer – men trots det har hans närmsta familj lyckats hålla sig utanför strålkastarljuset.

En av dessa är dottern Emma, 43, som han fick ihop med ex-frun Lena.

Hon har inte synts till i offentligheten på sex långa år – men nu dyker hon plötsligt upp på en sprillans ny bild, med en kändiskvinna vid sin sida.

Björn Ulvaeus dilemma med Agnetha Fältskog – efter uppbrottetBrand logo
Björn Ulvaeus dilemma med Agnetha Fältskog – efter uppbrottet

Därför syns inte Emma Ulvaeus i offentligheten

Ja, Björn har en stor barnaskara bestående av Peter Christian Ulvaeus, Linda Ulvaeus, Emma Ulvaeus och Anna Hydbom Ulvaeus.

Annons

De två förstnämnda fick han ihop med ABBA-kollegan Agnetha Fältskog, medan ex-hustrun Lena Ulvaeus är mamma till döttrarna Emma och Anna.

Och nu riktar vi fokus mot Emma – som ju faktiskt skymtats i rampljuset ett fåtal gånger. Som den gången hon gjorde mamma Lena sällskap på röda mattan, när Mamma Mia hade galapremiär:

Emma och Lena Ulvaeus
Lena och Björn skilde sig 2022 efter 41 år som gifta.Karin Törnblom/TT

Det var ett sällsynt framträdande, och det var inte heller så att Emma fick mersmak. Sedan 2019 jobbar hon på bokförlaget Mondial, där hon jobbat som försäljnings- och marknadsansvarig. Här jobbar hon kvar, men enligt Emmas LinkedIn-sida är hon idag förläggare.

Annons

– Det blir en ganska fri tjänst. På ett mindre förlag får man rycka in där det behövs, vilket ofta är lite överallt, har hon tidigare berättat för Boktugg.

Mest sett

Nya bilden på Emma Ulvaeus efter sex år

Det här är ett jobb som sker bakom kulisserna, och efter bilden på Mamma Mia-premiären finns det bara en till bild på ABBA-legendens dotter i TT:s enorma bildarkiv – hon trivs helt enkelt bättre utanför rampljuset.

Johanna Bäckström Lerneby, Simon Brouwers och Emma Ulvaeus
Den senaste bilden på Emma.Ola Axman/TT

Den togs 2019 när Joachim Berner släppte boken Den förlorade sonen, ihop med Mondial.

Annons

Det har alltså gått hela sex år sedan som Emma fastnade på en officiell bild – men nu har det hänt igen. Och det är faktiskt ingen mindre än Dominika Peczynski som delar en bild på den anonyma kändisdottern.

I ett nytt inlägg på Instagram berättar Peczynski att hon ihop med författaren och journalisten Leone Milton skrivit på ett bokkontrakt med Mondial för en deckartriologi – och det är här Emma dyker upp:

– Den sköna bönan i mitten heter Emma Ulvaeus och jobbar på Mondial. Hon har typ förbjudit mig att kalla henne för geni men jag gör det ändå nu (och alltid annars). För jag gör som jag vill. Emma, du är ett jäkla geni!, skriver Dominika och fortsätter:

– Jobbade med henne när jag skrev min självbiografi som passande nog heter just "Jag gör som jag vill" och hon är en superstjärna på förläggarhimlen.

Leone Milton, Emma Ulvaeus och Dominika Peczynski
Emma i mitten.Foto: Dominika Peczynski/Instagram

Foto: TT

Annons