Carina Bergfeldts härliga barnlycka: "Så vackert"
Carina Bergfeldt syns ofta i sin egen talkshow på SVT.
Men hon är också aktiv på sociala medier – och nu har hon delat med sig av den stora lycka hon känner kring sin son!
Carina Bergfeldts härliga barnlycka
Carina Bergfeldt har haft en lång karriär som journalist, där hon bland annat var SVT:s korrespondent under många år.
Men för fem år sedan tog hennes liv en helt ny vändning när hon blev programledare för sin helt egen talkshow i SVT. Gäster som prinsessan Märtha Louise och Siw Malmkvist tog plats i Carinas soffa den senaste säsongen – och programmet fortsätter att locka många tittare.
När Carina inte har fullt upp med att filma och jobba är hon gärna hemma med sin familj – som ju består av maken Jesper och parets son Hamilton.
Just nu har sonen jullov, och i ett inlägg på Instagram delar Carina med sig av lyckan hon känner.
"Det är så vackert så att man blir tårögd när till och med barnet oavsiktligt matchar i köket. Fick två ljuvliga julklappar av lyhörda människor i min närhet: En ljusstake och en kruka för köksredskap från samma keramiker som sist. Och nej, dansken har fortfarande varken insett att allt matchar - eller sett skönheten i denna symmetri - så jag behöver er förståelse här.", skriver Carina.
Följarna jublar
På bilderna i inlägget syns Hamilton i sin pyjamas, som matchar fint med Carinas julklappar. Och Carinas lycka delas av hennes följare.
"Så fint😍 matchar väldigt fint👍😍", skriver en följare.
"Så vackert!! ♥️", skriver en annan följare.
På Carinas sociala medier har vi fått följa Hamiltons uppväxt och i februari fyller han sex år.
– Jag är mer sårbar och blödig. Den här lilla plutten är så öppen med sin kärlek och så beroende av mig och så ömtålig. Det väcker en väldigt stark beskyddarinstinkt, berättade Carina för Svensk Damtidning 2021.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
