Carola må stråla på scen men bakom kulisserna kämpar hon med en del krämpor.
Det är en gammal korsbandsskada som spökar samtidigt som hon överbelastat sina bakre lårmuskler, stukat tummen och gjort illa ryggen.
– Mitt knä är tejpat och jag har olika skydd på, men det funkar bra. Det är inget att hänga läpp för, har Carola tidigare sagt till Expressen.
– Jag vred om knät under en aktivitet i ”Så mycket bättre” med Ola Salo. Korsbandet åkte och jag har valt att inte operera det.
Carola Häggkvist har hittills enbart fått höga poäng från domarna! Foto:
Carola Häggkvist om hälsoändringen
Samtidigt kan Carola se en positiv effekt av danstävlingen – hon har kommit in i sin favoritklänning igen!
Hur det exakt gått till vet hon men hon har sina teorier. Som hon säger till Expressen:
– Jag vet inte, för vågen säger nästan detsamma helt märkligt nog. Det är mer att det har omfördelats lite eller så har jag fått mer muskler som väger lite då.
– Det känns skönt, det finns hopp för badsäsongen. Det var en del av mitt mål att åka på en hälsoresa.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.