Det är på Instagram som Charlotte minns tillbaka på tiden då livet handlade om musikal:
"10 år sedan jag gestaltade Eva Peron i Evita. Först på MalmöOperan med då den högsta beläggningen de haft genom tiderna på 102(?!??) % beläggning. Herregud så roligt det va att få uppleva detta…..".
Sedan tar inlägget en tråkigt vändning. Charlotte berättar om brottet som skakade ensemblen:
"Två dagar ( vill jag minnas) innan premiären fick vi inbrott och @camillathulindesign vackra skapelse av min brudklänning blev stulen……..".
Fruktansvärt! Men som är kunde designern Camilla Thulin lösa en annan klänning:
"Dag o natt sydde hon en ny och på premiären kunde jag glänsa i den!!!", skriver Charlotte.
När det begav sig blev det artiklar om stölden och här berättade Charlotte sin egen teori. Till Aftonbladet sa hon då:
– Jag försöker ändå tänka så att jag tror inte att någon gick hit för att ta det bara av mig. Jag tror inte det är riktat personligt utan jag har en känsla av att det kanske är någon som bor på gatan.
På sin blogg skrev Charlotte att hon var "helt gråtfärdig" och till Expressen använde hon ord som "förtvivlad och bedrövad".
Att Charlotte och resten av ensemblen led förstår vi. Totalt försvann ju klänningar för ett värde av runt 170 000 kronor.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.