Christian Bauer gör debut i nytt realityprogram – hårda kritiken: "Slapp och seg"

Det nya realityprogrammet "Spelet" i SVT får både ris och ros av kritiker.

Christian Bauer, 59, blev i princip känd över en natt när svenska folket fick reda på att han var folkkära tv-stjärnan Pernilla Wahlgrens, 57, nya pojkvän!

Pernilla & Christian i bråk – okände mannen hör allt: ”Men gud…”Brand logo

Pernilla & Christian i bråk – okände mannen hör allt: ”Men gud…”

De har nu varit ett par i snart fem år och hunnit med en hel del under den tiden – bland annat gift sig hela två (!) gånger och blivit sambos.

Dessutom har Christian påbörjat en alldeles egen karriär som tv-profil, även utanför realityserien Wahlgrens värld!

Pernilla och Christian har haft hela två bröllop!Foto: Karin Törnblom/TT

Christian Bauer aktuell i helt nytt realityprogram

Ja, i augusti stod det nämligen klart att Christian är en av deltagarna i SVT:s helt nya realitysatsning "Spelet" – där 12 svenska kändisar kommer "isoleras, övervakas och tävla i ett brutalt socialt spel."

Förutom Christian så medverkar även profiler som Jan Emanuel, Zeina Mourtada och Dominika Peczynski i programmet.

Pernilla Wahlgrens förbud mot Christian: ”Aldrig i livet!”Brand logo

Pernilla Wahlgrens förbud mot Christian: ”Aldrig i livet!”

"Vad är det för ett Spel egentligen, och kan jag spela ett spel i SPELET.....Frågorna och funderingarna, om vem som är vem och vem/vilka kan man lite på, är sååå många!", skriver Christian själv på Instagram.

Det här inlägget från Instagram går inte att visa just nu. (E01)

Kritiken mot programmet

Inför premiären i SVT recenserades "Spelet" av Expressens Mattias Bergqvist som hade både ris och ros att ge:

"Inledningen av SVT-programmet ”Spelet” är segt, slappt och stendumt. Som om programmakarna tagit för givet att alla som tittar på premiäravsnittet aldrig sett något liknande tidigare", inleder Mattias artikeln i Expressen.

Christian är en av deltagarna i det nya programmet "Spelet" i SVT.Foto: Jessica Gow / TT

Han fortsätter:

"Än värre är att det är en superful kub som typ styr vad som ska hända. En röst – här tycks varken SVT eller produktionsbolaget Meter Jarowskij lagt särskilt stor vikt vid att den ska upplevas som modern – berättar reglerna."

Därefter väntar dock en vändning, skriver Mattias, och uppmanar tittarna att fortsätta ta del av programmet – då han menar att det är "det första nya lovande realityprogrammet på SVT på länge."