Ciara Janson visar upp tidigare okända bilder: "Jag lider"
Ciara Janson har haft ett väldigt turbulent 2025, det kan knappt någon ha missat. Men vid sidan av allt stök på privatfronten försöker Ciara lansera sig själv som konstnär.
Det är en karriärsbana hon svängde in på våren 2024, när hon hade utställningen "HON" på Hotel At Six i Stockholm. Senare på hösten ställde hon ut igen, på Affordable Art Fair.
Ciara Jansson om syndromet: "Jag lider"
Nu ingår hon i en utställning på Laxholmens kulturhus i Munkfors. Där visar hon upp totalt elva tavlor – med människokroppen i fokus.
– Det är en stund av lugn och när jag målar så är det absolut ingenting som pågår i mitt huvud, jag är helt frikopplad från annat. Total avslappning. Mycket av det jag skapar blir väldigt personligt men jag hoppas att det kan bli personligt även för andra, säger Ciara till NWT.
Som utställande konstnär öppnar du upp för kritik och granskning. Det är en tuff upplevelse, berättar Ciara.
– Jag lider av bluffsyndromet. När jag ser alla andras konstverk får jag en känsla av otillräcklighet. Att ställa ut är också läskigt, att bli så bedömd av andra, säger hon.
Ciara Janson: "Jag har varit lite rädd"
Konsten och målandet är dock ingen ny syssla för Ciaras del.
– Jag har alltid ritat och målat, men varit lite rädd för att göra stora tavlor, men det är något jag utvecklar och lär mig varje dag. Det handlar om att försöka för att se vad som fungerar, säger Ciara.