Claes Elfsbergs utspel om Steffo – efter bilderna i TV4: ”Han är en...”
Claes Elfsberg var i flera decennier en av Sveriges mest kända nyhetsankare. För tittarna var han en sann trygghet, som alltid rattade sändningarna skickligt, vältaligt och med stabila stämband som aldrig darrade.
Men slutet blev inte särskilt roligt. Claes hamnade i konflikt med sin tidigare arbetsgivare och han var inte helt nöjd när han fick veta att SVT hade för avsikt att göra sig av med honom.
– Jag fick ju sparken från Sveriges Television. De ville ju inte ha med mig att göra längre då jag blev för gammal, säger Claes Elfsberg i podcasten TV-fabriken.
Claes ställs mot väggen
Claes har dock fortsatt att vara i ropet. Faktum är att han gjort comeback i SVT och synts i programmet ”På spåret”, där han tillsammans med Magdalena Forsberg vann 2021.
Nu är han dessutom aktuell som gäst i Emil Perssons podcast ”Fördomspodden”. Där ställs han mot väggen och svarar på fördomar om sig själv, återigen med stabila stämband.
En av fördomarna handlar om Elfsbergs syn på journalisten Steffo Törnquist, som i flera decennier varit TV4 trogen och som i flera år var en av Claes stora konkurrenter.
– Du betraktar inte Steffo Törnquist som en riktig journalist, utan som ett slags karamelliserad livsnjutarsprätt? frågar Emil Persson fördomsfullt.
Claes ord om Steffo
Claes behöver ingen längre betänketid. Han är redan på det klara med vad han tycker och tänker om Steffo Törnquist, och svaret är lyckligtvis av den positiva sorten.
– Inte alls. Tvärtom. Det är klart att han är en riktig journalist. Han har en lång och fin karriär bakom sig. Han är en duktig intervjuare och dessutom skriver han bra böcker om det där livsnjutande som han håller på med. Jag har några böcker hemma, svarar Claes Elfsberg.
Steffo Törnquist verkar helnöjd med svaret. I ett inlägg på Instagram har han stolt delat med sig av händelsen och uppmanar alla sina följare att lyssna på avsnittet.
”Ber att få rekommendera den rykande färska ”Fördomspodden” med mäster Claes Elfsberg. Typ 4.30 in i avsnittet…BANG”, skriver han.
Foto: TT