Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Claes Elfsbergs utspel om Steffo – efter bilderna i TV4: ”Han är en...”

22 maj, 2025, 05:30
Claes Elfsberg ställs mot väggen – säger vad han egentligen tycker och tänker om Steffo Törnquist.
Annons

Claes Elfsberg var i flera decennier en av Sveriges mest kända nyhetsankare. För tittarna var han en sann trygghet, som alltid rattade sändningarna skickligt, vältaligt och med stabila stämband som aldrig darrade.

Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"Brand logo
Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"

Men slutet blev inte särskilt roligt. Claes hamnade i konflikt med sin tidigare arbetsgivare och han var inte helt nöjd när han fick veta att SVT hade för avsikt att göra sig av med honom.

– Jag fick ju sparken från Sveriges Television. De ville ju inte ha med mig att göra längre då jag blev för gammal, säger Claes Elfsberg i podcasten TV-fabriken.

Annons
Claes Elfsberg
Claes Elfsberg var länge en av SVT:s mest omtyckta profiler.Caisa Rasmussen/TT

Claes ställs mot väggen

Claes har dock fortsatt att vara i ropet. Faktum är att han gjort comeback i SVT och synts i programmet ”På spåret”, där han tillsammans med Magdalena Forsberg vann 2021.

Nu är han dessutom aktuell som gäst i Emil Perssons podcast ”Fördomspodden”. Där ställs han mot väggen och svarar på fördomar om sig själv, återigen med stabila stämband.

En av fördomarna handlar om Elfsbergs syn på journalisten Steffo Törnquist, som i flera decennier varit TV4 trogen och som i flera år var en av Claes stora konkurrenter.

Annons

– Du betraktar inte Steffo Törnquist som en riktig journalist, utan som ett slags karamelliserad livsnjutarsprätt? frågar Emil Persson fördomsfullt.

8 kända TV4-profiler: Så mycket pengar tjänar de!Brand logo
8 kända TV4-profiler: Så mycket pengar tjänar de!

Claes ord om Steffo

Claes behöver ingen längre betänketid. Han är redan på det klara med vad han tycker och tänker om Steffo Törnquist, och svaret är lyckligtvis av den positiva sorten.

– Inte alls. Tvärtom. Det är klart att han är en riktig journalist. Han har en lång och fin karriär bakom sig. Han är en duktig intervjuare och dessutom skriver han bra böcker om det där livsnjutande som han håller på med. Jag har några böcker hemma, svarar Claes Elfsberg.

Annons

Steffo Törnquist verkar helnöjd med svaret. I ett inlägg på Instagram har han stolt delat med sig av händelsen och uppmanar alla sina följare att lyssna på avsnittet.

”Ber att få rekommendera den rykande färska ”Fördomspodden” med mäster Claes Elfsberg. Typ 4.30 in i avsnittet…BANG”, skriver han.

Steffo Törnquist
Steffo Törnquist är en ypperlig journalist, enligt Claes Elfsberg.Karin Törnblom/TT

Foto: TT

Annons