Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Dan och Anders Ekborg slutade umgås – så är relationen idag

20 okt, 2025, 05:00
Anders Ekborg hade inte umgåtts med broder Dan Ekborg på evigheter – för Svensk Damtidning berättar han nu om relationen.
Annons

Bröderna Anders och Dan Ekborg har underhållit det svenska folket i flera decennier. De har haft flera framträdande roller både på filmduken och teaterscenen, hela tiden redo att bjuda på en show som får publiken att applådera frenetiskt.

Här är Sveriges 5 rikaste!Brand logo
Här är Sveriges 5 rikaste!

De är dessutom båda med i den kultförklarade filmen ”Tomten är far till alla barnen”, som blivit en given film att ta in i tv-tablån i juletid, och där båda spelar karaktärer som citeras friskt än i dag.

– Jag såg den förra året faktiskt, första gången sedan premiärvisningen. Herregud vad många som ser den år efter år. Jag möts ofta av den yngre generationen som känner igen mig från filmen och inte mina konserter, säger Anders Ekborg till Svensk Damtidning.

Annons
Anders Ekborg
Anders Ekborg minns inspelningen av Tomten är far till alla barnen med värme.Jessica Gow/TT

Avslöjandet om inspelningen

Anders säger att han förstår varför filmen blev så folkkär. Manuset skrevs av Monica Rolfner och var så välskrivet att skådespelarna bara behövde gå in och göra det som stod i manus.

– Men allt är inspelat i en studio. Man tror att vi sitter i ett gulligt hus, men allt är inspelat i filmhuset i Stockholm och det är inte Sveriges roligaste byggnad, säger han och fortsätter:

– Man sitter i den här fabriksgången utanför och sen är det bara gå in och leverera, sen gå in igen. Det blev en hel del fika mellan varven. Sen var det kul att få jobba med alla skådespelare, men det roligaste var nästan att berätta anekdoter under fikat.

Annons
Inspelningen av Tomten är far till alla barnen
Tomten är far till alla barnen spelades in på Filmhuset i Stockholm.EXPRESSEN

Mest sett

Så är Ekborgs relation idag

Eftersom bröderna Ekborg har så mycket gemensamt skulle man kunna tro att de är väldigt nära privat. Faktum är dock att de inte har särskilt mycket kontakt och bortsett från en jul för två år sedan var det längesen de firade högtiden ihop, berättar Anders.

Annons

Trots att de sällan ses är relationen god. Däremot blir det dessvärre inget gemensamt julfirande i år.

– Nej, jag tror han ska utomlands faktiskt. Det blir tyvärr inte något firande i år. Vi är inte jättenära eftersom vi inte träffas så mycket. Jag är mycket i Spanien och vi ses inte så mycket, men vi har ändå en bra relation, säger Anders vidare.

Dan Ekborg
Skådespelaren Dan Ekborg är bror till Anders Ekborg.Björn Lindahl/ Aftonbladet / TT

Foto: TT

Annons