Därför får vi se Renées son Tom – men inte sonen Leo
Renée och David träffades i samband med inspelningen av TV3-programmet Slussen och visst sa det "klick".
2006 välkomnade de deras enda gemensamma barn till världen, Leo, 17, som blev halvsyskon till Renées barn från en tidigare relation, Tom, 24, och Emma, 27.
Så i dag bildar de en härlig bonusfamilj men man märker också att Leo är just yngre än Tom och Emma.
Tom jobbar nämligen redan bakom kulisserna på Renées brygga vilket blir tydligt under tisdagens säsongspremiär då han plötsligt vinkas fram av gästen Kristin Kaspersen, 54.
Tom har bara fina saker att säga om mamma Renée. Han beskriver henne som "världens bästa".
Renée Nybergs son Tom, som jobbar bakom kulisserna på Renées brygga, slår sig ner vid bordet......och hyllar direkt mamma Renée!
Men det här är också en skillnad från sonen Leo, som fyller 18 i år. När han kom på tal i en intervju för några månader sedan meddelade David att han inte kommer gästa Hellenius hörna, än:
– Bra fråga. Han har skådespelat lite men det kan dröja en stund. Han har inte fått frågan, sa David då till Aftonbladet.
Ett beslut som David och Renée såklart tagit i samråd. Leo är ju inte myndig än och därmed har de gemensamt ansvar över sonen. Men också ett beslut som förstås är lite tråkigt för alla David och Renée-fans. Man är ju nyfiken!