Dolph Lundgren skiljer sig - har hittat en ny kvinna
Nu är äktenskapet över för actionhjälten Dolph Lundgren och hans maka Anette Qviberg. Och Dolph har redan hittat en ny kvinna.
Det har länge tisslats om att actionhjälten Dolph Lundgren, 53, och hustrun, designern Anette Qviberg, 46, skulle ha en fnurra på tråden. Nu skiljer de sig efter 17-års äktenskap och han har redan flyttat ihop med en 23 år yngre kvinna.
– Jag kan bekräfta att Dolph och hans hustru har levt åtskilda en längre tid och har nu tagit ett gemensamt beslut att skilja sig, säger Dolphs agent Johan Pråmell.
Total chock
Den nya tjejen heter Jenny Sandesson, 30, är karatelärare och frisörska från Göteborg, bild på henne och actionstjärnan ses här ovan. Enligt Grete Qviberg, Anettes moster kommer uppgifterna om Dolphs nya kärlek som en total chock – kanske även för Anette. Ni ser Anette och Dolph på bilden här intill.
På lördag åker Grete ner till Marbella för att stötta systerdottern och de två barnen Ida, 15, och Greta, 9.
– Det är självklart att jag stöttar. Det är familjen och vi står varandra väldigt nära, säger Grete till Svensk Damtidning.
Av Anna Sköld
Foto: Stella Pictures
Läs även:
Vimmelprinsessan om Veckans snackisar››
Anette Qviberg brutalt rånad i villan i Marbella››