Efter Svenska Spels kontroll: Birgitta får bara behålla hälften av vinsten
Trisskrapet i Nyhetsmorgon, detta magiska äventyr, fick ett preludium på en bensinstation för göteborgaren Birgitta.
– Jag skulle tanka bilen och passade på att köpa lite minisemlor till mina kollegor och en Trisslott till mig själv. När jag skrapade fram tv-symbolerna började jag direkt fundera på vem jag skulle ta med mig till Stockholm, säger Birgitta till Svenska Spels hemsida.
Efter Svenska Spels kontroll: Birgitta får bara behålla hälften av vinsten
Birgittas val föll på hennes två vuxna söner. De följde med till huvudstaden och Nyhetsmorgon-studion. De höll sig dock i bakgrunden och skickade fram sin kära mamma för att sköta själva skrapandet.
Men Birgitta kommer att lämna över hälften av det hon skrapade fram – vilket blev 100 000 kronor – till pojkarna.
– Mina tvillingsöner fyller 30 i år, så jag vill dela vinsten med dem. Vad vi faktiskt ska göra med våra delar av vinsten vet vi inte ännu, säger Birgitta.
Svenska Spel kontrollerade trisslotten
Svenska Spel Turs kommunikatör Daniel Arnkvist var också med i studion och kontrollerade att allt gick rätt till. Sedan sanktionerade han att vinstpengarna ska överföras till Birgitta.
– I år har 33 personer från Västra Götalands län skrapat Triss i Nyhetsmorgon och vunnit över 23 miljoner kronor. Jag hoppas att Birgittas vinst ger många fina minnen för henne och hennes söner, säger Daniel.
Ett stort grattis till Birgitta och killarna från oss på Svensk Dam!