Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Fredrik Reinfeldt gift sig – med Mello-kvinnan: "Stor glädje"

04 aug, 2025, 19:00
author David  Thulin
David Thulin
Tipsa oss!
Fredrik Reinfeldt
Före detta statsministern Fredrik Reinfeldt har gift sig med kvinnan som allmänheten först fick bekanta sig med under Melodifestivalen.
Annons

Fredrik Reinfeldt var under sin tid som statsminister en av de mest omskrivna i vårt avlånga land. Efter att sakta ha backat ut ur det politiska rampljuset har han försvunnit mer och mer ut blickfånget.

Han blev nyligen ordförande för Svenska Fotbollsförbundet vilket skapade en del rabalder, innan han till slut avgick i våras. Men utöver det har den före detta moderata partiledaren hållit sig lite skymundan, tills nu.

Avslöjat! Så olika är Peter Jöback & Ola SaloBrand logo
Avslöjat! Så olika är Peter Jöback & Ola Salo

Upptäcktes på mello

Fredrik var länge gift med Filippa Reinfeldt innan de gick skilda vägar 2013, i slutet av Fredriks period som statsminister.

Han hittade därefter kärleken på nytt när han träffade Roberta Allenius, som också var Fredriks presschef. Paret höll ihop i sju år innan de separerade 2022.

Annons

Det var därför en glad nyhet när kamerorna fångade Fredrik i publikhavet under en av Melodifestivalens deltävlingar, ihop med en ny kvinna.

"Mello-kvinnan" var i själva verket Anna Nordin, Stockholmschef för fastighetsbolaget Vasakronen, en av Stockholm största fastighetsägare.

Där och då kunde Fredrik meddela att de var ett par, men ville inte säga mer än så:

”Vi kan bekräfta att vi är ett par, men önskar i övrigt inte att kommentera det”, sa han till Expressen.

Nu har dock Fredrik och Anna tagit sin relation till nästa nivå – och gift sig.

Malou von Sivers hemliga framtidsplaner: ”Kan inte...”Brand logo
Malou von Sivers hemliga framtidsplaner: ”Kan inte...”

Gifte sig till Da Buzz

Under sin tid som statsminister fick Fredrik frågan om sin musiksmak och vilka som var hans favoritartister. Vid ett tillfälle svarade han då att han gillar September och Magnus Uggla, men att favoriten är gruppen Da Buzz.

Annons

Just Da Buzz var ett något oväntat svar från moderaten, och det blev därför något som hängde kvar i folks medvetande. Och under bröllopet spelade ingen mindre än Da Buzz.

Sonen Gustav Reinfeldt var såklart på plats och publicerade bilder från bröllopsfesten på Berns i Stockholm:

– Pappa och Annas underbara bröllop! 🩷 Stor glädje och mycket kärlek. Vi åt gott och lyssnade på fina tal. Da Buzz spelade och hela bröllopsfesten dansade och sjöng med! skriver han på Instagram.

Annons