Harry inledde spelen med ett välkomsttal och i publiken fanns hustrun Meghan Markle som stöd.
Under dagarna som spelen ägt rum har vi sett Harry och Meghan tillsammans – och kärleken har verkligen strålat runt dem.
Men förra veckan var Meghan tvungen att åka hem till USA igen, och paret tillbringade därför Alla hjärtans dag isär.
"Hemma och tar hand om våra bebisar, och saknar min Valentine, medan han fortsätter på Invictus Games, förändrar liv och påminner oss alla om kraften i läkning och motståndskraft genom dessa otroliga veteraner och deras familjer. Mer än stolt över min man och vad han har skapat", skriver Meghan i ett inlägg på Instagram.
När Kanadas premiärminister Justin Trudeau höll tal på scenen passade han på att hylla grundaren prins Harry för hans viktiga initiativ och arbete:
– Du är den som förvandlade den här otroliga idén till verklighet, sa premiärministern bland annat och fortsatte:
– Du har förändrat livet för så många människor till det bättre och för det är vi alla skyldiga dig den djupaste tacksamhet. Tack.
Kanadas premiärminister Justin Trudeau hyllade Harry i sitt tal.Foto: Aaron Chown/TT
Denna fantastiska hyllning gjorde prinsen mycket känslosamt och det var svårt att hålla tillbaka tårarna. På bilder från kvällen ser vi hur Harry blir rörd till tårar där han sitter i publiken.
Prinsen hade svårt att hålla tillbaka tårarna.Foto: Aaron Chown/TT
Även när han själv gick upp på scenen för att tacka alla, var det en tårfylld prins som stod i strålkastarljuset. Det är tydligt att spelen är något som betyder mycket för honom personligen.
Det blev en tårfylld kväll för prins Harry.Foto: TT