Självklart skulle dansparet också spela in en skojig sketch på samma tema, men här gick något fel.
På Steffos Instagram berättar programledaren mer om den tokiga, och tillsynes smärtsamma, incidenten:
"Nackdelen med en närsynt danspartner är när man ska spela in sketch som här, när vi skulle göra ett intro till en Rocky-paso jävlar vad cissi laddade och missbedömde".
I klippet får vi mycket riktigt se hur Cecilia drämmer till Steffo rejält, aj!
Som tur är tycks smällen inte ha påverkat hur Steffo minns tillbaka på Let's Dance. På sin hemsida har han skrivit så här om sin tid i programmet:
"Att dansa i TV-programmet Let´s Dance är bland det roligaste jag gjort i livet. Jag hade i princip inte tagit ett danssteg innan jag ställde upp, min kropp var i uselt skick och från början såg jag det helt och hållet som ett hälsoprojekt. Men det kom att bli något mycket, mycket mer. Jag kom till final i tävlingen 2014, och jag deltog också i Jubileums Lets Dance 2015".