Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Jacob Ericksson död 58 år gammal – så var hans sista tid

17 okt, 2025, 15:00
TT
Skådespelaren Jacob Ericksson har avlidit vid 58 års ålder. Såhär var hans sista tid i livet.
Annons

På fredagseftermiddagen meddelade Riksteatern i ett pressmeddelande att skådespelaren Jacob Ericksson avlidit efter en tids sjukdom.

Han blev 58 år gammal.

Leif ”Loket” Olsson är död – sista svåra tiden: ”Jag mår inte bra”Brand logo
Leif ”Loket” Olsson är död – sista svåra tiden: ”Jag mår inte bra”

Teaterchefen om sorgen efter Jacob Ericksson

I pressmeddelandet talar Riksteaterns teaterchef Dritëro Kasapi varmt om Jacob, som han beskriver som en varm och omtänksam människa med stor integritet.

– Han nöjde sig aldrig, tog aldrig genvägar i skapandet och levererade alltid komplexa, djupa och engagerande rolltolkningar. Hans arbete på Riksteatern och på scener runt om i landet har lämnat starka avtryck, säger han i pressmeddelandet.

Mest sett

Tvingades avbryta på grund av sjukdom

Exakt vilken sjukdom som föranledde Jacobs bortgång är inte uttalat, däremot berättar Dritëro Kasapi att deras samarbete på Riksteatern tvingades pausas på grund av hans sjukdom.

Annons

Deras sista samtal handlade om att ta nya tag och låta Jacob komma tillbaka efter att han tillfrisknat.

– Det blev inte så. Hans närvaro, både som skådespelare och människa, kommer att saknas djupt.

Sven-Göran ”Svennis” Eriksson är död – hyllas över hela världenBrand logo
Sven-Göran ”Svennis” Eriksson är död – hyllas över hela världen

Jacob Erickssons sista tid i livet

Från att ha utbildat sig vid Scenskolan i Göteborg, med examen år 1993, flyttade Jacob tillbaka till Stockholm för att satsa på en karriär inom film.

Genom åren gjorde han många minnesvärda roller, bland annat som bonuspappan i "Tsatsiki, morsan och polisen" och som Christer Malm i Stieg Larssons Millenium-serie.

1998 Guldbaggenominerades han för bästa manliga biroll i "Adam & Eva".

Spelade mot Christina Schollin

På senare år har Jacob som oftast synts på teaterscener runt om i landet. För några år sedan medverkade han i Lars Noréns "Tiden är vårt hem" på Kulturhuset Stadsteatern, och senast var han även, tillsammans med Christina Schollin, med i Galeasens "Fanny och Alexander".

Annons

Till hösten skulle han medverka i August Strindbergs "Dödsdansen", en roll han fick avbryta på grund av sjukdom.

Annons