Jenny Alversjö lämnar studion i direktsändning – efter gästens ord
Jenny Alversjö är en av TV4:s profilerade programledare som nu för tiden rattar både Nyhetsmorgon och Nyhetsdagen.
På söndagarna är det Nyhetsmorgon-studion som gäller, och under åren har vi fått se hur Jenny vet precis hur hon ska agera i olika situationer – direktsändning kräver ju lite extra.
Det blir tydligt igen under söndagens program, då Jenny blixtsnabbt lämnar studion, efter gästens ord.
Jenny Alversjös långa erfarenhet
I över 20 år har Jenny haft TV4 som sin arbetsplats, och under decennierna har hon fått öva på att handskas med även de svåraste situationer.
Så som, vad man gör när en sparris råkar trilla ner i kaffet – och man ändå måste leda tv-tittarna, trots skrattanfall.
En av många oväntade situationer Jenny fått parera under sin tid i tv-rutan, och vi vet att det här med okontrollerade fniss ställt till det för flera av hennes kolleger.
– Jag förstår att publiken tycker att det är underhållande när vi programledare får fnitterspel, men för oss är det en mardröm, har till exempel Steffo Törnquist sagt till Journalisten.
Vissa situationer är lättare att hantera och sitter särskilt efter alla år i tv-rutan, så som när det är dags för programledarna att gå ut ur bild – när det är dags för andra segment.
En konst vi kan se att Jenny bemästrat i söndagens sändning, när hon sömlöst lämnar studion för att ge plats till en av dagens gäster – när det är deras tur att skina.
Jenny Alversjö lämnar plats i studion
I söndagens fullspäckade program är bland andra musikgruppen Von Disco på besök, bestående av Alexander "Tic" Ticoalu, Seven Sanders och Oliver Liolios.
Trion har blivit en stor succé på TikTok med sin speciella musik, som bjuder på både 70-talsdisco och klubbtoner. Och i Nyhetsmorgon får det visa vad de går för.
Något som också innebär att Jenny får lämna sin plats för gruppen, och på Instagram får vi se hur hon smidigt smyger ut ur studiobilden efter trions ord, där de visat att de är redo att uppträda!
En inblick i lite av de många komponenter Jenny måste hålla koll på under en sändning. Det är en hel konst med var man ska stå och när – för att programmet ska bli optimalt!
Foto: Skärmdump TV4