Jenny Strömstedt har nytt jobb – efter 20 år på TV4: "Till våren"
I 20 år har Jenny Strömstedt varit tittarnas trogna följeslagare i Nyhetsmorgon, men TV4-profilen vill inte stagnera.
Därför har hon tagit ett nytt jobb, som hon nu väljer att dela med sig av till allmänheten:
– Det trodde vi inte när vi drog igång, säger en tydligt känslosam Jenny på Instagram.
Jenny Strömstedt om nya jobbet
Majoriteten känner Jenny som just programledaren, men TV4-profilen har fler strängar på sin lyra än så.
Och ett av hennes intressen har hon omvandlat till arbete, ett förhållandevis nytt jobb om man jämför med alla år på TV4.
2020 startade Jenny och TV4-trädgårdsmästaren Victoria Skoglund en podcast om deras gemensamma passion – trädgårdsarbete.
Senaste från Svensk Dam
Fem år senare är podcasten fortfarande igång, och dessutom är Jenny och Victoria aktuella med en ny bok. Två projekt som duon nu väljer att fira. Som Jenny säger på Instagram:
– Till våren firar vi att vi släpper vår andra bok samtidigt som podden firar fem år - och att vi har en sån underbart lojal gemenskap med alla möjliga rosor runt om i landet. Det trodde vi inte när vi drog igång.
Så började Jenny på nya jobbet
Redan i våras fick vi inblick i Jennys och Victorias arbete med boken. Då tog vännerna sitt pick och pack till England för att jobba med sitt verk.
Boken kommer som sagt våren 2026, och följer upp "Ingen vanlig trädgårdsbok" som duon släppte för två år sedan. Vid sidan av sitt TV4-gig har Jenny alltså skaffat sig ett nytt jobb, som författare.
Svensk Damtidnings reporter Natalie Mourad, som bevakat Jenny Strömstedt länge, är inte förvånad:
– Det är tydligt att Jenny Strömstedt gillar att kasta sig ut på okänd mark. När hon och Victoria startade sin podcast var hon en självutnämnd "nyfrälst trädgårdsentusiast", men det stoppade inte Jenny! Fem år senare har duon en bok i bagaget, och en till på väg.
Foto: Skärmdump TV4