Jessica Andersson, 52, visar upp 20-åriga kärleken: "Älskar"

Jessica Andersson
TT
Jessica Anderssons otroliga kärlekshistoria är bekräftad!

Jessica Andersson är en sann Diggiloo-veteran. Hon debuterade redan 2003 och har sedan fortsatt komma tillbaka.

– Dels handlar det ju om att jag får göra det jag älskar mest av allt, stå på scen och sjunga och interagera med en stor publik. Men nu är det också som en familj. Produktionen, artisterna. Det är som ett stort sommarkollo, har Jessica sagt till Svensk Dam.

Viktor Norén om framtiden: ”Aldrig gjort”

Brand logo
Viktor Norén om framtiden: ”Aldrig gjort”

Jessica Andersson bekräftar kärlekshistorien

Nu meddelar Diggiloo-produktionen att Jessica återvänder till sommaren 2026. Och då firar hon jubileum.

Kärlekshistorien mellan henne och Diggiloo firar 20 turnésomrar.

– Det känns helt otroligt att det är 20:e gången jag ska vara med. Men det går ju fort när man har kul som man säger. Jag kan inte heller tänka mig något bättre att göra nästa sommar, jag älskar ju det här och Diggiloo ligger mig så varmt om hjärtat, säger Jessica i ett pressmeddelande.

Diggiloo-turnén drar i gång 9 juli i Kosta och fortsätter sedan landet runt. Med på turnén är även Maja Ivarsson, Kaliffa, Junior Lerin, Kim Sulocki, Charlotte Perrelli, David Lindgren, Lisa Stadell, Jessica Andersson, trumpetaren Magnus Johansson, Erik Segerstedt och Saga Ludvigsson.

– Jag ser så fram emot att turnera Sverige runt med det här underbara gänget och att få möta all underbar publik, säger Kim Sulocki.

"Det blir något extra med Jessica Andersson"

David Lindgren har tagit en paus från Diggiloo, men väljer alltså nu att göra comeback.

– Grundbulten i Diggiloo är alltid en hög musikalisk nivå och en show som får både barn och morföräldrar att gå hem med ett leende. Men 2026 blir något extra, inte minst med Jessicas 20-årsjubileum och den här fantastiska ensemblen, säger David.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.