Kändiskvinnan bekräftar misstankarna med Foppa – har synts ihop: "Han är..."
Ett nygammalt äventyr väntar för ishockeylegenden Peter "Foppa" Forsberg, 52.
I mitten av september lämnar stjärnan Sverige ihop med några av våra främsta elitidrottare genom tiderna för att spela in Mästarnas Mästare – och ett namn sticker ut lite extra...
Foppa återvänder – nästan 10 år efter vinsten
Ja, det inbitna fanet vet att Foppa redan varit med i SVT-succén 2016 – och då han till och med kammade hem titeln.
Och faktum är att det är flera återvändare i säsongen som ska spelas in nu om några veckor. Av de tio tävlanden har hela sju stycken vunnit hela Mästarnas Mästare förut – så det kommer bli tuffare än någonsin.
Nytt är också att mästarna tävlar i par, och Foppa kommer sikta mot guld ihop med ishockeyproffset Danijela Rundqvist.
Ett starkt lag alltså, men motståndet väntas bli hårt. Bland de andra deltagarna finns bland annat alpinstjärnan Anja Pärson som tävlar ihop med utförsåkaren André Myhrer.
Anja Pärson bekräftar misstankarna om Foppa
Och visst har Anja och Foppa ett förflutet – som förmodligen kommer göra att tävlingsskallen kopplas på lite extra för de två goda vännerna.
De känner ju varandra mycket väl sedan tidigare, och höll bland annat i Kanal 5-programmet ”Vem kan slå Anja och Foppa?”, där de beskrevs som "två av landets största vinnarskallar".
Och just de misstankarna bekräftar Anja i en intervju med Expressen, när hon får frågan om vem som kommer bli det tuffaste motståndet:
– Det är svårt det där, jag vet ju hur Peter Forsberg fungerar, han är helt livsfarlig. ”Foppa” är alltid steget före hur man ska göra saker, och bra på att hitta de där små, små detaljerna som gör att han får fördel.
Foto: TT