Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Lars Lerin bekräftar tuffa beslutet med maken Junior – efter 15 år som gifta

29 maj, 2025, 06:00
TT
Akvarellkonstnären Lars Lerin talar ut om situationen i äktenskapet med Junior.
Annons

Lars Lerin och Junior Lerin har varit gifta sedan 2009 och deras kärlekshistoria har länge följts av den svenska befolkningen.

Nu har paret tagit ett nytt beslut i äktenskapet som påverkar hela familjen.

Lars Lerin bekräftar beslutet med maken Junior: "Det är stort"

Det har gått 15 år sedan Lars och Junior sa "ja" till varandra och gifte sig och vi har länge fått följa deras resa i flertalet SVT-program.

Lars Lerin och Juniors kärlekssagaBrand logo
Lars Lerin och Juniors kärlekssaga

Lars och Junior Lerin har sedan dess skapat sig en stor familj med sönerna Rafael, 10 och Gabriel, 9, samt tvillingdöttrarna Iris och Gerd, 6.

Annons
Lars och Junior Lerin fotas för SVT-programmet Lerin på äldreboendet. Foto:Seda Tas

– Det är stort, och jag fattar inte riktigt hur det har gått till egentligen. Det är faktiskt ganska häftigt. Ibland kan jag inte riktigt fatta hur livet kunde bli så här, för det såg så mörkt ut ett tag. Jag är så tacksam över att jag i sen ålder fick en familj, har Lars tidigare berättat för Aftonbladet.

Nu tar Lars och Junior ett nytt steg i relationen och bekräftar beslutet i samband med att Lars nya konsthall i den norska skärgårdskommunen Kragerö snart ska invigas.

Annons

Bryter upp och flyttar

– Vi ska ju bo här också! säger Lars till Nya Wermlands-Tidningen och syftar på den norska skärgårdskommunen.

Lars Lerins okända relation med Monica Zetterlund: Hon ville kyssa migBrand logo
Lars Lerins okända relation med Monica Zetterlund: Hon ville kyssa mig

– Inte bo, men vi ska köpa en bostad här, för vi ska vara här mycket på sommaren och behöver en villa för oss och alla fyra barnen, säger Junior till tidningen och avslöjar att de snart ska gå på husvisning.

Lars berättar för tidningen att han och Junior har sparat pengar i över 20 år för att kunna renovera konsthallen som ny står klar.

Annons

Att spara pengar under en så lång tid var säkerligen ett tufft beslut att ta för makarna med men som nu blir drömmen äntligen verklighet!

– Det är mycket därför jag har haft de här auktionerna också, säger han.

Foto: TT

Annons