Lasse Åbergs ärliga svar om miljonerna från “Sällskapresan”: “Grävt ner”
Vi är många som klappat med till Suntrip låten eller sagt åt vår älskling att lägga tyngden på dalskidan i skidbacken.
Sällskapsresan filmerna blev inte kult utan anledning, de är sprängfyllda av citat som används flitigt runt om i landet.
Regissören och skådespelaren i filmerna, Lasse Åberg blev Stig-Helmer med hela svenska folket. Idag är han 85 och driver sitt museum i Bålsta utanför Stockholm.
Nyligen valde han dock att prata om filmerna som satte han på kartan när han gästade podcasten TV-fabriken med Fredrik Ralstrand.
Där han kunde avslöja vad han gjorde med alla miljoner som Sällskapsresan-filmerna drog in...
Lasse Åbergs om miljonerna från Sällskapsresan: "Grävt ner"
Nyligen släpptes ett nytt avsnitt av podcasten TV-fabriken där Lasse Åberg blev inbjuden för ett samtal om allt han gjort genom åren för den svenska filmindustrin.
När programledaren Fredrik Ralstrand tar upp hur mycket pengar Sällskapsresan-filmerna drog in kan Lasse berätta var pengarna gick.
– Du, det sägs att dina filmer har blivit kassasuccé och spelat in över 300 miljoner kronor, har jag läst, säger Fredrik Alstrand till Lasse.
– De som får pengarna, det är ju producenten och biografägarna förhoppningsvis. Jag får då procent på det och de pengarna har jag till exempel grävt ner i det här museiprojektet, säger Lasse och tillägger:
– Jag har inte köpt någon Tesla eller byggt något konstigt annat än ett museum, säger Lasse Åberg.
Museumet i Bålsta ligger Lasse varmt om hjärtat – för allkonstnären har gjort mer än bara film!
"Det är ett sätt att vara"
Lasse Åberg är inte bara skådespelare och regissör. Genom åren har han även gjort sig känd för sina målningar, som ofta föreställt Disney-karaktären Musse Pigg.
Lasse har inga planer på att sluta skapa – tvärtom.
– Det enda som kan sätta käppar i hjulen nu för tiden är väl döden eller att man blir jättesjuk. Har man ett kreativt yrke så slutar man inte, det är ett sätt att vara, har han tidigare sagt till Hänt.
Foto: TT