Lasse Åbergs ilska – SVT raderade kritiserat program: "Byråkrat"
Lasse Åberg har förgyllt många generationers barndomar med sin skapelse Trazan Apansson. Karaktären kom till 1976, när Lasse fick i uppdrag av SVT att ordna det årets jullovsunderhållning.
– Jag tyckte att det inte skulle vara några mer tomtar än det brukar vara, och då tänkte jag att jag gör något helt annat, säger Lasse till P4 Uppland.
Lasse Åbergs ilska – SVT raderade kritiserat program
Programmet döptes till Trazan Apansson – julens konung. Just undertiteln blev kontroversiell, det kom nämligen in synpunkter från kristet håll.
– Vi fick skäll för att vi hädade, för det var ju Jesus som var julens kung, säger Lasse.
Men den Trazan Apansson som många av oss minns är i själva verket en nyinspelning av originalet, gjord 1980, alltså fyra år efter att den ursprungliga serien hade premiär.
Den första serien är tyvärr förlorad för gott, på grund av en megablunder från SVT:s sida. Det här upptäcktes 1979, när man beslutade att serien skulle gå i repris.
– De här banden som de spelade in på, de var väldigt dyra. De avmagnetiserades och återanvändes. Och då var det en byråkrat som satte en kråka i fel kolumn. Plötsligt fanns inte banden och det kom man på dagen innan det skulle repriseras dessutom, säger Lasse.
Klasse Möllberg: "Måste tacka farbrorn"
Men inget ont som inte för något gott med sig, brukar det heta. När Lasse Åberg och Klasse Möllberg (Banarne) tvingades spela in avsnitten på nytt föddes en idé som lever vidare än idag: Electric Banana Band.
– Vi måste tacka farbrorn som raderade banden. Hade inte det skett hade Electric Banana band aldrig kommit till, har Klasse sagt i en intervju med Sveriges Radio.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
