Lasse Åbergs nya liv efter fruns död – berättar om tuffa tiden
Lasse Åberg, 85, har en lång och framgångsrik karriär bakom sig.
Det senaste året har till stor del präglats av tecknande – ett sätt för honom att bearbeta sorgen efter sin fru, Inger Åbergs, bortgång.
Lasse Åbergs liv efter frun Inger
Inger Åberg gick bort i fjol, 78 år gammal. I en intervju med Expressen berättar Lasse nu öppet om hur livet förändrats efter Ingers bortgång, och hur det är att bo och leva ensam.
– Folk försvinner. Senast min fru här. Det var en jävla snyting. Det var halva jag som åkte i väg, säger han till tidningen.
För att få dagarna att gå ägnar Lasse mycket tid åt att teckna. Att försvinna in i sitt arbete hjälper honom bearbeta sorgen.
Ändå kommer han ofta på sig själv med att tala till Inger där hemma.
– Jag går och småpratar med henne. Skriker när jag kommer hem ”hej, jag är hemma”. Jag brukar citera keramikern Hertha Hillfon när hennes man gick bort: ”Nej, han är inte död. Han har bara gått och gömt sig.” Så känns det. Hon finns ju överallt. Hon har flyttat från den fysiska världen och in i mig och in i ungarna.
Lasse driver sitt eget Åbergs museum i Bålsta – en plats där både hans son och sonens partner är en del av verksamheten.
Museet rymmer serieinspirerad konst, originalteckningar, en av världens främsta samlingar av antika Disneyföremål och en utställning med rekvisita, fotografier och kostymer från filmerna om en av Åbergs mest älskade karaktärer – Stig-Helmer.
I ena halvan av byggnaden tornar en gigantisk Trazan-koja upp, medan den andra rymmer en gedigen samling popkonst. Och mitt i allt finns ett litet rum tillägnat Stig-Helmer.
En uppföljare till sällskapsresan
Lasse berättar att han inte helt stängt dörren för en eventuell uppföljare till den ikoniska filmen Sällskapsresan – en idé som fortfarande lockar honom, även om det ligger i framtiden.
Med över 2 miljoner biobesökare är Sällskapsresan fortfarande Sveriges mest sedda film genom tiderna.
– Nja, jag får väl gå lite på magkänslan där. Jag var inte riktigt nöjd. Men det är kanske utvecklingsbart, och det är en rolig grej att det är sonen till Jon. Så jag velar lite.
Foto: TT