2019 gjorde Magdalena Forsberg entré i Let's Dance där hon svängde på höfterna tillsammans med proffsdansaren Tobias Karlsson.
Tyvärr blev det ingen vinst. I finalen förlorade de mot Kristin Kaspersen och Calle Sterner.
Men det här innebär inte att Magdalena och Tobias slutat umgås. Tvärtom.
Ja, sedan dess har de blivit goda vänner och nu bekräftar de lyckan – deras nya bok finnas att köpa!
"Hitta motivationen – genom livets toppar och dalar" är baserad på Magdalenas och Tobias vandring uppför Afrikas högsta berg, Kilimanjaro.
På Tobias Instagram går att läsa:
"Vår resa upp för berget började somMagda brukar säga 'plättlätt', vi skuttade i princip upp för berget. Men efter några dagar hände det man aldrig trodde skulle hända att Magdalena (av alla människor) blev höjdsjuk och började kräkas. Och hur det slutar få ni läsa i boken".
Ja, även i år ska de leda det populära programmet. Något de nog är mer än exalterade över. Så här lät det ju när Svensk Damtidning pratade med duon i fjol, då Petra var gravid:
– Allt är ordnat till det bästa och jag ger David mer plats i år, vad gäller dansnummer och sådant där. Inte för att jag tog särskilt många steg förra året, men nu får David ta ännu fler så det känns väldigt bra.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.