Let's Dance-profilens brutna förlovning efter sex år – gått vidare
Let's Dance har haft 19 säsonger på TV4, och det innebär att vi sett många folkära profiler i det populära programmet. För de kändisar som var med i programmets tidiga dagar har mycket såklart ändrats i deras liv.
Inte minst för skådisen och programledaren Tilde Fröling. När hon var med i danstävlingen 2008 var hon förlovad – men trolovningen bröts sedan abrupt.
Tv-profilens nya vardag
Tilde syntes mycket i tv under 00-talet där hon bland annat ledde Paradise Hotel, Mitt i nyllet och var med i Robinson VIP.
Nu var det ett tag sedan vi såg Tilde i rutan men 2022 var hon med i SVT-programmet "Här bor jag" och visade upp sin lägenhet i Solna.
I programmet fick vi veta att Tilde, barnen Mingus och Marley samt sambon Angelo bodde i lägenheten, efter att Tilde flyttat runt en hel del:
– Förra året flyttade jag nog åtta gånger, lät det då i programmet.
En inblick i Tildes liv som man också får glimtar av på Instagram där hon följs av 21 000 personer.
Mest sett
Profilen gått vidare efter brutna förlovningen
Och visst är det kul att se hur Tilde gått vidare efter uppbrottet som skapade rubriker 2010? Då bröt hon förlovningen med dåvarande kärleken Magnus.
Vid tillfället valde Tilde att inte kommentera separationen, men när hon förlovade sig sex år tidigare var hon öppen med att relationer kan vara tuffa:
– Det är ett hårt jobb att ha ett förhållande, man måste kämpa för att det ska funka, sa Tilde hon då till Aftonbladet.
Relationen var väldigt omskriven under de sex år som den pågick men slutade alltså med ett uppbrott. Men Tildes liv har gått vidare. På hennes Instagram kan man se hur hennes vardag består av familjemys, resor och umgänge med vänner.
Foto: TT