Jasmine Takács, 34, och Aron Andersson, 34, snubblade på målsnöret och åkte ut i kvartsfinalen.
Detta trots att dansparet fick höga poäng av juryn. Tv-tittarna hade helt enkelt andra favoriter.
– Vi har uppenbarligen inte publikens stöd och då åkte vi ut på det. Vad mer ska vi göra? sa Aron till Aftonbladet efter sändningen.
Men Jasmine och Aron verkar glada ändå. De har gett sig ut på ett nytt dansäventyr.
– Det är himla galet. Bara för ett par veckor sedan fick vi ett mejl från en stor välgörenhetsgala i USA. "Hej, vi har sett er dansa, kan inte ni komma och dansa. Det vore så kul". Vi sa bara "shit, det här är så kul". Det här är ett tillfälle vi bara måste ta, sa Aron i Nyhetsmorgon förra veckan.
Jasmine Takács och Aron Andersson tvingades lämna Let's Dance i kvartsfinalen.
I en ny intervju avslöjar Aron och Jasmine något annat, den här gången på temat "flirt".
Det är när det forna Let's Dance-paret pratar med Nöjeslivet som ämnet kommer på tal: Aron har fått en hel del flirtiga inviter.
– Ja, men det har väl kommit lite sådana meddelanden, haha. Absolut.
Någon som inte fått inviter är Jasmine:
– Jag har inte fått några! Jag tror folk inte vågar. Jag har ju kille, så det gör inget. Men det är alltid trevligt med lite…, säger hon.
Aron sticker in med ett skratt:
– Du är ändå lite besviken?
– Ja! Men det är ingen som vågar. Jag ser så hård ut, svarar Jasmine.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.