Linda Lindorffs beslut – efter alla underbara år i rutan
Linda Lindorff har aldrig gjort någon hemlighet av att hon älskar jobbet som programledare. Hon älskar också att göra programmet ”Bonde söker fru”, där hon reser runt till olika bondgårdar och försöker få bönder att lämna singellivet.
Hon är djupt investerad i jobbet. Ibland kan det till och med gå så långt att hon själv börjar gråta – och ibland tar hon även med sig känslorna hem.
– I och med att jag får vara så personlig i min roll som programledare går de inte att skaka av sig, utan man känner med de här personerna väldigt mycket och väldigt starkt, säger Linda Lindorff till Aftonbladet.
Linda Lindorff avslöjar nya
Och Linda Lindorff har, efter alla underbara år i rutan, inga planer på att sluta med ”Bonde söker fru”. Tvärtom gör hon sig nu redo för att spela in en helt ny säsong.
I ett inlägg på Instagram avslöjar hon dessutom vilka som kommer att dyka upp i rutan framöver, när ”Bonde söker fru - andra sommaren” har premiär.
”Här är dom! Nu kan jag äntligen avslöja de nya bönderna/brevskrivare i Andra sommaren! Swipa och se vem som döljer sig bakom min hand. Jag är så stolt och glad över detta fantastiska gäng med modiga, bönder och brevskrivare som ger sig ut på nytt, som ger kärleken än andra chans!”, skriver hon.
Glädjen efter beskedet
I kommentarsfältet är det många som skriver att de ser fram emot kommande säsongen.
”Såå roligt det ska bli!”, skriver en person.
”Önskar dom lycka till hoppas dom hittar kärleken”, skriver en annan.
Ja, om bönderna hittar kärleken återstår att se – men räkna med att Linda Lindorff kommer göra allt i sin makt för att kärleken ska blomstra!
Foto: TT/TV4