Loa Falkman ryter ifrån under intervjun: "Påhoppad"

Loa Falkman
Det blev inte som Loa Falkman tänkt sig i radioprogrammet!

TV: Loa Falkman och hustrun Rosy lurade på hela sin förmögenhet – berättar i "Renées brygga"

Brand logo
TV: Loa Falkman och hustrun Rosy lurade på hela sin förmögenhet – berättar i "Renées brygga"

Loa Falkman är en av landets mest älskade artister – och han är inte rädd för att då och då överraska oss!

Under en intervju blir det inte som Loa Falkman tänkt – och han blir tvungen att säga ifrån.

Loa Falkman ryter ifrån under intervjun

Loa Falkman har en lång meritlista och varit en del av den svenska underhållningsbranschen i flera decennier. Han har tagit hem hela Melodifestivalen och vunnit en Guldbagge– men han är också medlem i gruppen Björnzone.

Förra julen gjorde Björnzone succé på Svensktoppen med sin jullåt A Christmas song, som hamnade på första plats. Och nu har Loa Falkman återvänt till listan – men som soloartist!

Ja, Loa har släppt jullåten Årets mest älskade helg – och Carolina Norén berättar att låten, som är en cover, har gått rakt in på plats fem på listan.

– Jag är stolt som en tupp, det är jättekul, säger han.

Loa Falkman på Guldbaggegalan
I januari delade Loa Falkman ut pris på Guldbaggegalan. Foto:Claudio Bresciani/TT

Han får också frågan om det kommer att komma mer musik från Björnzone, men då blir han tvungen att avbryta sig själv och säga ifrån – till sin hund!

– Hundjävel. Jag blev påhoppad av min hund här, berättar Loa innan han fortsätter att svara på frågan.

Ja, intervjun kanske inte riktigt gick som Loa hade tänkt – vad som helst kan ju hända i direktsänd radio!

Kunglig favorit

Loa Falkman är inte bara populär på Svensktoppen – utan också i kungliga kretsar.

2003 blev han utnämnd till hovsångare och 2016 var han en av artisterna som sjöng för kronprinsessan Victoria på hennes födelsedag. Och det var inte första gången han sjöng för en kunglighet.

– En gång sjöng jag för kungen på Drottningholm redan vid 08.45 på morgonen. Jag stod gömd bakom ett skåp och hoppade fram och sjöng, som en hyllning eftersom kungen fick en modell av Drottningholmsteatern det året. Han blev ganska förvånad, berättade Loa Falkman för Ölandsbladet inför Victoriadagen 2026.

Foto: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.